نوشته شده توسط : ali

اخذ جواز تاسیس

موسسه ثبت شرکت کریم خان تمامی خدمات در رابطه با اخذ جواز تاسیس را در اختیار شما قرار می دهد ، جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره 02188946700 تماس حاصل فرمایید.

صدور جواز تاسیس یا موافق اصولی صنایع

جواز تاسیس به مجوزی می گویند که وزارت صنایع برای راه اندازی یک واحد تولیدی صادر می نماید. شرکت ها و افراد در قالب واحد های حقیقی و حقوقی می توانند این جواز تاسیس را دریافت کنند به شرط آن که قصد تاسیس یک واحد تولیدی مثل کارخانه داشته باشند. اولین قدم راه اندازی کارخانه یا تولیدی دریافت جواز است.
مزایای جواز تاسیس صنایع

خاص ترین مزایا  برای افرادی  که  به دریافت جواز تاسیس موفق  می شوند، واگذاری زمین در شهرک های صنعتی با شروط  مناسبی توامان  می باشد که به شکل ٣٠ % نقدی و ٧٠ % وام فاقد بهره میباشد که از سوی  وزارت صنایع پرداخت می شود.طریقه ی  باز پرداخت وام به شکل  اقساط ٣٦ ماهه و در سررسیدهای ٣ ماه یکبار میباشد که همانطور که ذکر شد این وام فاقد هر نوع سود بانکی و کارمزد است.
اما محدودیتی که دراخذ جواز تاسیس موجود است محدودیتی میباشد که براساس آن  قانون تصویب شده  در رابطه با ممنوعیت اعطای جواز در  گستره ی  ١٢٠ کیلومتری تهران موجود است بر این مبنا که در این حوالی به جز جواز صنایع کانی سلولزی و صنایع غذایی برای  دیگر صنایع  جواز تاسیس به صدور نمیرسد . شهرک های صنعتی اشتهارد و فیروزکوه در این قانون جایگاهی نخواهند داشت. مجوزی که  كه پس از دارا شدن شروط  مورد نیاز به جهت  سرمایه گذاری در کلیه فعالیت های صنعتی تازه به نام متقاضی از جانب وزارت صنایع و معادن در دو بند (الف و ب) ارائه میشود:
الف : سرمایه گذاری در رشته فعالیت صنعتی كه در حوزه ی  اولویت های تعریف شده در سند های بالا دست همچون سند پیشبرد  صنعتی كشور برمبنای  آمایش سرزمین انجام می پذیرد که براساس قوانین  از پشتیبانی  و تشویق های  سرمایه گذاری دولت بهره مند میشود.
ب : سرمایه گذاری در حوزه فعالیت صنعتی كه بیرون از حوزه ی  گزینه الف باشد که  از مشوق های مختص به خود سرمایه گذاری بهره مند نخواهد شد.
معافیت های تبصره : پشتیبانی ها و تشویق ها ی خاص سرمایه گذاری مشتمل میشود از :
تسهیلات بانكی  (ریالی – ارزی)
یارانه زمین در شهرك صنعتی ،
حقوق ورودی ماشین آلات و یارانه های انرژی( آب ، برق و گاز)
اخذ جواز تاسیس واحد تولیدی، طراحی و مونتاژ
بعد از سپری کردن  مراحل تحقیقاتی و مراحل انتخاب طرح ،  به سازمان صنایع و معادن استان مراجعت نموده و فرم جواز تاسیس را اخذ مینماییم.
با آگاهی از قوانین  ’’ صنعتی، زیست محیطی، کار و امور اجتماعی و در حالت نیاز ، وابسته به موضوع فعالیت ، طرح نظارت بر مواد غذائی ، داروئی و بهداشتی، شبکه دامپزشکی ‘‘ ،نسبت به تکمیل  فرم جواز تاسیس و ضمیمه شدن   به تصویر شناسنامه و یادیگر مدارک ثبت شرکت به سازمان صنایع و معادن استان تحویل داده میشود.
دریافت جواز تاسیس از سوی  سازمان صنایع و معادن

مراحل جواز تاسیس صنایع

انواع طرح توجیهی

 ۱)طرح ۳۵ صفحه ای وزارت صنایع (پرسشنامه)  ۲)طرح آمایش (کانفار)

در طرح توجیهی حتما باید سرمایه، نوع مواد، میزان منابع ارزی،تعداد کارکنان و متخصصین و روزهای کارکد و همچنین میزان تولید روزانه و سالانه، اگر مواد وارداتی دارند میزان آن،میزان مصرف انرژی و …. قید می شود.

متولی: سازمان صنعت، معدن و تجارت می باشد.

پس از نگارش طرح توجیهی، جواز تاسیس صادر میگردد.
جواز تاسیس

جواز تاسیس جهت تولید و فعالیتهای اقتصادی تحت پوشش وزارت صنعت معدن تجارت انجام میپذیرد و جوازها در شعاع خارج از ۱۲۰ کیلومتری شهرها صادر میگردد.

    ۱۲۰کیلومتر خارج از شعاع شهر کرج: اشتهارد
    ۱۲۰کیلومتر خارج از شعاع شهر تهران: دماوند، فیروزکوه و ساوه
    ۱۲۰کیلومتر خارج از شعاع شهر قزوین: کاسپین

جوازتاسیس فقط مجوزی است دال بر شروع فعالیت و تاسیس و راه اندازی مکان و هیچ اعتباری ندارد.

جواز تاسیس در دو قالب: حقیقی(بنام شخص) و حقوقی(بنام شرکت) صادر میشود.

اعتبار جواز تاسیس به مدت یکسال است.

جواز تاسیس گواهی می باشد که به دارنده ی آن اجازه می دهد در یکی از شهرک های صنعتی در جواز تاسیس قید گردیده و با امکاناتی که پیش بینی شده مشغول به تولید کالاهایی باشد که در آن گواهی ذکر شده.
نکته :
جهت ثبت نام و علائم تجاری ( فارسی ) به منظور تولید و یا بسته بندی متقاضیان می بایست دارای جواز تاسیس با مدارکی دال بر تولید یا بسته بندی باشد.

مدارک مورد نیاز جهت جواز تاسیس صنایع :
کپی مدارک هویتی جهت اشخاص حقیقی و کپی مدارک شرکت و مدارک هویتی مدیر عامل جهت اشخاص حقوقی.

نام سازمان/شركت / موسسه / صادر كننده مجوز : صنايع ومعادن

آدرس وشماره تلفن وآدرس پست الكترونيك روابط عمومي:

شهركرد – دروازه سامان – مجتمع ادارات – سازمان صنايع ومعادن

عنوان مجوز/فعاليت: جوازتاسيس

مدارك ومستندات صدور مجوز:

مرحله اول: تکميل مدارك وثبت نام

    دريافت  فرم يك برگي درخواست صدور جواز تاسيس جهت تكميل وارائه به سازمان
    كپي شناسنامه وكارت ملي (اشخاص حقيقي)
    كپي مدارك كامل شركت همراه با كپي شناسنامه وكارت ملي اعضاء هيئت مديره (اشخاص حقوقي)
    تهيه طرح توجيهي فني ، اقتصادي ممهور به مهر شركت مشاور ذيصلاح
    تهيه نقشه هاي جانمايي ساخت وساز وچيدمان ماشين آلات به تفكيك ومنطبق با طرح توجيهي
    پس از اخذ تاييديه ثبت نام بارگذاري مدارك ومستندات (بند ۴و۵) در سامانه صدور جواز تاسيس
    تهيه نقشه توپوگرافي از محل اجراي طرح با درج مختصات جغرافيايي در صورت استقرار در اراضي منابع ملي

مرحله دوم:

    پرداخت ۱۰۰۰۰۰ ريال بابت ابطال تمبر به دبيرخانه سازمان
    ارائه اصل مدارك تهيه شده در مرحله اول به سازمان (با توجه به عدم عودت مدارك فوق ، متقاضي ملزم به تهيه ونگهداري يك نسخه از مدارك واسناد در نزد خود ميباشد.)

قوانين ومقررات ودستورالعمل هاي حاكم بر صدور مجوز:

كاربر گرامي ضروري است قبل از تكميل فرم درخواست در اين سيستم با مراجعه به پورتال سازمان صنايع ومعادن استان )از آخرين دستورالعمل ها ، طرح هاي اولويت دار ، مشوقها وساير مقررات مرتبط با طرح خود اطلاع حاصل فرمايند.

هزينه هاي صدور مجوز:

    پرداخت ۱۰۰۰۰۰ ريال بابت ابطال تمبر به دبيرخانه

مراحل و زمانبندي صدور مجوز:

مرحله اول : ورود به سامانه صدور مجوزهاي صنعتي ومعدني ، ثبت نام ودريافت نام كاربري ورمز عبور از طريق پست الكترونيكي

مرحله دوم: ورود به سامانه صدور مجوزهاي صنعتي ومعدني ، تكميل يا  اصلاح فرم درخواست مجوز، بررسي توسط كارشناسان اداره برنامه ريزي ، پرداخت هزينه صدور وارائه اصل مدارك ، صدور مجوز:: بازدید از این مطلب : 813
|
امتیاز مطلب : 4
|
تعداد امتیازدهندگان : 1
|
مجموع امتیاز : 1
تاریخ انتشار : چهار شنبه 10 آبان 1396 | نظرات ()
نوشته شده توسط : ali

ثبت شرکت تضامنی

موسسه ثبت شرکت کریم خان تمامی خدمات در رابطه با ثبت شرکت تضامنی را در اختیار شما قرار می دهد ، جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره 02188946700 تماس حاصل فرمایید.

توضیحاتی در خصوص ثبت شرکت تضامنی(General partnership company)

شرکت تضامنی به شرکتی گفته می شود  که با نام بخصوص برای فعالیت تجارتی بین دو یا چند نفر به شکل  تضامنی منعقد می‌شود و تفاوت این شرکت با شرکت مسئولیت محدود در این است که اگر دارایی شرکت برای تادیه تمام قروض شرکت کافی نباشد٬ هر یک از شرکاء مسئول پرداخت تمام قروض می‌باشند اما در شرکت با مسئولیت محدود مسئولیت شرکا محدود به سرمایه آنها در شرکت است. بعد از شرکت‌ با مسئولیت محدود و شرکت سهامی خاص، بیشترین درخواست ثبت مربوط به  شرکت تضامنی  می باشد.  منظور از عنوان تضامنی اشاره به ضامن یا ضمانت است  که به معنای این است که هریک از شرکا ضمانت پرداخت بدهی های شرکت را برعهده دارند.

به طور معمول افراد علاقه ای به ثبت شرکت تضامنی ندارند چرا که مسئولیت زیادی به همراه دارد ، مگر در شرایطی که قانونگذار بنا برنوع فعالیت ،آنها را اجبار به  ثبت شرکت تضامنی کند.  به عنوان مثال : جهت تاسیس صرافی مرجع اعطای مجوز یعنی بانک مرکزی ثبت شرکت تضامنی برای افتتاح صرافی را ملزم می کند.

سایر موارد حقوقی در مورد شركت تضامني

همانطور که گفتیم پس از شرکت سهامی خاص و مسئولیت محدود بیشترین تقاضا متعلق به ثبت شرکت تضامنی است. شرکت تضامنی شرکت شخص است زیرا شخصیت شرکا در آن بسیار مهم است. نص قانون اینگونه شرکت تضامنی را تعریف می کند : شرکت تضامنی قراردادی است که بین دو تا چند نفر با هدف انجام امورتجارتی برگزار می شود و در صورت عدم کفایت دارایی شرکت برای پرداخت دیون و بدهی ها هريك از شركا به تنهايي مسئول پرداخت تمام قروض شركت مي باشند و اگر شركا قراري بر خلاف مورد فوق بين خود مقرر نموده باشند . اين قرار در مقابل اشخاص ثالث كان لم يكن خواهد بود.ذکر نام یکی از شرکا بلافاصله پس از اسم شرکت الزامی است به علاوه عبارات « و شرکا» و « برادران»  و «همکاران »نیز باید آورده شود. برای ثبت شرکت تضامنی تمام سهم الشرکه نقدی وغیرنقدی باید پرداخت و تسلیم شود .تقسیم سود و زیان پس از ثبت شرکت تضامنی بر اساس میزان سهم الشرکه انجام می گرددو  مدیر در زمان  ثبت شرکت تضامنی می تواند از بین یا خارج از شرکا انتخاب گردد مسئولیت وی در مقابل شرکا مانند مسئولیت وکیل در مقابل موکل خود می باشد . واگذاری سهم الشرکه درشرکت تضامنی منوط به توافق همه شرکا می باشد و این به دلیل اهمیت شخص شرکا در ثبت شرکت تضامنی است.

بستانکاران شرکت تضامنی می توانند طلب خود را از یک یا چند نفر یا همه شرکا مطالبه کنند. و هیچ یک از شرکا نمی توانند بر این اساس که بدهی شرکت از سهم الشرکه آنها بیشتر است از زیر بار پرداخت قروض شانه خالی کنند. و در صورت پرداخت ديون شركت توسط یکی از شركا اين شخص حق دارد به نسبت سهم الشركه به ساير شركا مراجعه نمايد و اگردراساسنامه ترتيب ديگري براي پرداخت ديون مقرر شده باشد در روابط فيمابين شركا آن امر مجري خواهد بود.

انتخاب اسم هنگام ثبت شرکت تضامنی

در نام شرکت تضامنی باید عنوان “شرکت تضامنی” به همراه حداقل  اسم یک نفر از شرکاء ذکر شود. در صورتی که  در نام شرکت اسم تمام شرکا آورده نشده باشد باید بعد از اسم شریک یا شرکایی که ذکر شده است عبارت‌هایی از قبیل “و شرکا” یا “و برادران” قید شود مثلا” «شرکت تضامنی چگینی وشرکا»

میزان سرمایه  حداقل و مقدار سهم‌الشرکه در شرکت تضامنی

حداقل سرمایه برای ثبت شرکت تضامنی  مانند شرکت سهامی خاص و مسئولیت محدود برابر با یک میلیون ریال می‌باشد.

ثبت شرکت تضامنی زمانی رسمیت پیدا می کند  که تمام سرمایه نقدی پرداخت و سرمایه  غیر نقدی نیز زیر نظر تمام شرکا ارزیابی و تسلیم شده باشد. درثبت شرکت تضامنی تقسیم سود براساس سهم مشارکت شرکا می‌باشد، اما شرکا می‌توانند برای تقسیم سود طور دیگری تصمیم گیری نمایند.

شرایط شرکاء، هیئت مدیره و بازرسین در ثبت شرکت تضامنی

•       در ثبت شرکت تضامنی حضور دونفر شریک که حتما” یکی از آنها بالای ۱۸ سال تمام سن دارد الزامی است.

•       عضو شرکت تضامنی اگر کمتر از ۱۸ سال سن داشته باشد ، تنها شریک محسوب می شود و نمی تواند عضو هیات مدیره باشد.

•       شرکت تضامنی حداقل دارای یک مدیر بوده و حداکثری برای تعداد مدیران در این شرکت در نظر گرفته نشده است. البته بهتر است جهت سهولت تصمیم گیری تعداد هیات مدیره فرد باشد.

•       اعضاء هیئت‌مدیره باید اقرار نمایند که کارمند دولت نیستند.

•       اعضاء هیئت‌مدیره نباید دارای سابقه کیفری و جزایی باشند و اصطلاحا” عدم سوء پیشینه آنها احراز گردد.

•       اعضاء هیئت‌مدیره در ثبت شرکت تضامنی برای مدت نامحدود در این سمت تصدی دارند و یا با توافق شرکاء برای مدت مشخصی تعیین سمت می گردند.

•       انتخاب بازرس یا بازرسین در هنگام ثبت شرکت تضامنی کاملا اختیاریست!

مراحل ثبت شركت تضامنی

 جهت  تاسیس شركت تضامنی تدوین شركتنامه كه به صورت اوراق چاپی در سامانه اداره ثبت شركتها موجود می باشد لازم است .در  این شركتنامه مواردی که در پی می آید  باید حتما مکتوب گردد : نام ، نوع موضوع شركت و مركز اصلی ونشانی كامل همچنین اسامی شركا یا موسسین و شماره شناسنامه و محل اقامت و آدرس آنها .

به هنگام ثبت شرکت تضامنی علاوه بر سهم الشرکه نقدی سهم الشرکه غیرنقدی نیز تسلیم شده و سپس  اساسنامه شرکت  كه در واقع دستور کارشركت می باشد تدوین شده و توسط موسسین امضا می گردد.

تعریف شركت تضامنی  و شرایط  حقوقی شركای شرکت تضامنی

شركت تضامنی شركتی است كه تحت نام  ویژه  برای  انجام امور تجارتی بین دو یا چند نفر با مسئولیت تضامنی تشكیل می شود .  منظور ازمسئولیت تضامنی این است که. شركای شركت تضامنی در برابر تعهدات شركت متضامنا و بطور نامحدود مسئولیت دارند. هر گونه توافق بین شركا جهت حفظ حقوق اشخاص ثالث كان لم یكن می باشد.

می توان اینگونه برداشت کرد که  این واقعیت که شرکت تضامنی شرکت شخص است و نه شرکت سرمایه ، سبب شده تا  سهم الشركه هر یك از شركا اصولا غیر قابل انتقال باشد مگر با رضایت همه شركا .همانطور که ذکر شد ذکر نام تمام شرکا و یا یکی از آنها به همراه عناوین « و برادران » ،« و شرکا» الزامی می باشد.

اداره شركت تضامنی

•             اول – نحوه انتخاب و عزل مدیر

پس از ثبت شركت تضامنی ، این شرکت توسط حداقل یك مدیر كه شركا از میان خود انتخاب می نمایند اداره می شود مدیر مزبور ممكن است غیر از شركا بوده و از خارج  از آنها انتخاب شود .در صورتی كه مدیران از بین شركا بدون قید در اساسنامه انتخاب شده باشند با توجه به شرایط اساسنامه با اجماع آرا  سایر شركا قابل عزل می باشند مدیر غیر شریك با شرایط پیش بینی شده در اساسنامه و در غیر این صورت با تصمیم اكثریت شركا معزول می شود .

در صورتی كه برکناری  مدیری بدون دلیل موجه باشد مدیر معزول حق مطالبه ضرر و زیان را از شركت خواهد داشت.

مدیر یا مدیران مندرج در شركتنامه قابل عزل نمی باشند و نمی توانند استعفا دهند مگر با توافق تمامی شركای شركت تضامنی.

در صورتی كه مدیر یا مدیران در اساسنامه انتخاب شده باشند. ممكن است طبق اساسنامه نسبت به تغییر مدیر یا مدیران مذكور اقدام  شود.

اگر مدیر یا مدیران در شركتنامه یا اساسنامه انتخاب نشده ولی انتخاب آنان بعدا صورت گرفته باشد در این صورت شركا می توانند مدیر یا مدیران فوق را برکنار کنند. بدیهی است مدیر یا مدیران حق استعفا خواهند داشت.

•             دوم – حدود  اختیارات مدیر

مدیر شركت تضامنی برای اینكه بتواند شركت را در مقابل اشخاص ثالث متعهد  و پایبند سازد باید به نام شركت و در حدود اختیارات خود اقدام و اتخاذ تصمیم نماید. درغیر این صورت شخصا مسئول تعهدات مزبور خواهد بود.

دردو مورد به محدودیت اختیارات مدیر یا شریك شركت تضامنی به طور صریح اشاره شده است:

۱- تا جبران ضررهای وارده به شركت تقسیم سود ممنوع می باشد .

۲- محدودیت قائل شدن برای عملیات تجارتی

•             سوم – مسئولیت مدنی مدیر شركت تضامنی

مسئولیت مدنی مدیران در مقابل شركت از مقررات عقد وكاكت پیروی می نماید و مسئولیت مدنی مدیر در مقابل شركا تابع اصول كلی حقوق مدنی كه در باب تسبیب و قانون مسئولیت مدنی پیش بینی شده است می باشد بالاخص در مواردی كه قلمرو اختیارات مدیران در اساسنامه تعیین شده است.

مسئولیت شركای تضامنی در مقابل طلبكاران شركت

شركای شركت تضامنی در قبال كلیه طلبکاران که مطالبات خود را از شركت مطالبه می کنند مسئولیت تضامنی دارند. حال اگر دارائی شركت برای  ادای دیون بستانكاران کافی نباشد،  اشخاص اخیر حق دارند به شركای شركت تضامنی جهت وصول مابقی مطالبات خود منفردا و یا جمعا” مراجعه نمایند. هیچیك از شركا نمی توانند با استناد به اینكه میزان قروض شركت از میزان سهم او در شركت تجاوز می نماید از تادیه قروض شركت اجتناب کند  فقط در روابط بین شركا مسئولیت هر یك از آنها در تادیه قروض شركت به نسبت سرمایه ای خواهد بود كه در شركت گذاشته اند. آن هم در صورتی كه در شركت نامه ترتیب دیگری مقرر نشده باشد .

منافع درشركت تضامنی به نسبت سهم الشركه بین شركا تقسیم می شود مگر آنكه شركتنامه ترتیب دیگری پیش بینی کرده  باشد لیكن تادیه هر نوع منفعت به شركا تا زمانی كه كمبود سهم الشركه شركا به علت زیان های وارده جبران نشده باشد ممنوع خواهد بود.

مسئولیت شركا در مقابل بستانکار  شخصی خود

طلبكاران شخصی شركا حق ندارند كه طلب خود را از دارائی شركت تامین و یا وصول نمایند. اما  شرکا می توانند وباید  نسبت به میزان سهم مشارکت خود در شرکت   (شریك تضامنی شركت) از منافع شركت یا سهامی كه ممكن  است در صورت انحلال شركت عاید آنها  جهت پرداخت طلب طلبکاران شخصی خود استفاده کنند و این طلبکاران نیز  در این مورد حق دارند که هر گونه  اقدام قانونی كه مقتضی باشد به عمل آورند. طلبكاران شخصی شركا در صورتی كه نتوانسته باشند طلب خود را از دارائی شخصی شریک شرکت تضامنی  وصول كنند و سهم مدیون ( شریک شرکت ) از منافع شركت برای تادیه طلب آنها تکافو نکند  می توانند انحلال شركت را تقاضا نمایند.

تقسیم سود

منافع درشركت تضامنی به نسبت سهم الشركه بین شركا تقسیم می شود مگر آنكه شركتنامه ترتیب دیگری مقرر داشته باشد لیكن تادیه هر نوع سود به شركا تا زمانی كه كمبود سهم الشركه شركا به علت زیان های وارده جبران نشده باشد ممنوع خواهد بود.

انحلال شركت تضامنی

زمانی كه شركت مقصودی را كه برای آن تشكیل شده است انجام داده یا انجام آن غیر ممكن شده باشد ویا  وقتی كه شركت برای مدت معینی تشكیل و مدت منقضی شده باشد و بالاخره در صورت ورشكستگی ، شركت تضامنی منحل می گردد موارد دیگری كه باعث انحلال شركت می شوند عبارتند از :

اجماع نظر همه  شركا ،صدور حكم انحلال از دادگاه، تقاضای فسخ از طرف یكی از شركا، ورشكستگی یكی از شركا و در خاتمه فوت یا محجوریت یكی از آنها .

الف – نتایج انحلال

•             اول – ثبت و اعلام انحلال

انحلال شركت تضامنی باید طبق قوانین تجارت و بدین شرح صورت پذیرد:

شركا شركت تضامنی مكلفند كه انحلال خود را با ارائه مدارك تعیین شده  ابتدا  در اداره ثبت شركتها به ثبت برسانند و سپس در ظرف ماه اول از تاریخ ثبت انحلال آن را به هزینه خود شركت توسط اداره ثبت محل در روزنامه رسمی و یكی از جراید كثیر الانتشار مركز اصلی شركت منتشر نمایند.

•             دوم – تصفیه شركت تضامنی

پس از انحلال شركت تضامنی باید  امورمربوط به  تصفیه  حسابها و بدهی ها  انجام شود. در بعضی كشورها شركت پس از انحلال و در حال  تصفیه می تواند با شركت دیگر ادغام شده ویا نوع خود را تغییر دهد . بدین ترتیب تصفیه صورت نمی گیرد. در قانون تجارت ایران تبدیل شركت تضامنی به شركت سهامی (اعم از عام و خاص) فقط در زمان بقا شركت پیش بینی شده است  و نه بعد از انحلال آن.ولی با اصلاح ماده ۱۳۵  قوانین  مربوط به شرکت تضامنی شركا می توانند پس از پرداخت طلب طلبكاران حتی در زمان انحلال شركت و در طول مدت تصفیه شركت تضامنی را به شركت سهامی عام و خاص تبدیل نماید.

مدیر یا مدیران تصفیه دارائی شركت منحله را نقد و مطالبات شركت را نیز وصول می نمایند. همچنین دیون شركت را پرداخته و در آخر دارائی باقیمانده شركت را بین شركا تقسیم می كنند.

•             سوم – انتخاب مدیر یا مدیران تصفیه

امر تصفیه درشركت تضامنی با مدیر یامدیران شركت می باشد مگر آنكه شركای ضامن اشخاص دیگری را از خارج یا از بین خود برای تصفیه معین نمایند. در صورت عدم توافق سایر شركا با اشخاص تعیین شده دادگاه عمومی اشخاصی را برای امر تصفیه تعیین خواهد كرد. اسامی مدیرانی كه غیر از مدیران شركت باشند باید در اداره ثبت شركتها در تهران و دردایره ثبت شركتها در شهرستانها به ثبت و آگهی برسد.

•             چهارم- وظایف مدیر یا مدیران تصفیه

مدیر تصفیه پس از انحلال شرکت تضامنی موظف به انجام امور تصفیه می باشد . یکی از این امور  خاتمه دادن به كارهای جاری شركت و اجرا نمودن تعهدات شركت می باشد که در صورت نیاز  وی می تواند برای اجرای تعهدات شركت معاملات جدیدی نیز بنماید. از جمله كارهای دیگر مدیر تصفیه وصول مطالبات شركت تضامنی و تقسیم دارائی شركت می باشد .آن قسمت از دارائی شركت كه در مدت تصفیه مورد نیاز نمی باشد بطور موقت بین شركا تقسیم می شود. مدیر یا مدیر عامل تصفیه حساب شركا را نسبت به هم وسهم هر یك از شركا را از نفع و ضرر تعیین می نماید.  این تصفیه پس از وصول طلبها و بدهی ها به اداره  دارایی، بیمه، کارمندان و اشخاص ثالث می باشد. در صورت اختلاف نظر در موردتقسیم اموال  بین شركا حل مساله با دادگاه ذیصلاح می باشد.

در قانون تجارت ایران تبدیل شركت تضامنی به شركت سهامی (اعم از عام و خاص) فقط در زمان حیات شركت پیش بینی شده است و ظاهرا چنین تبدیلی پس از انحلال امكانپذیر نمی باشد ولی با اصلاح ماده ۱۳۵ مذكور شركا می توانند پس از پرداخت طلب طلبكاران حتی در زمان انحلال شركت و در طول مدت تصفیه شركت تضامنی را به شركت سهامی عام و خاص تبدیل نماید

ب – مرور زمان

دفاتر هر شركتی كه انحلال آن ثت شده است  با نظر مدیریت ثبت اسناد در محل معینی از تاریخ ختم تصفیه تا ده سال بایگانی خواهد شد . ضمنا مدت مرور زمان در دعاوی مطروحه از طرف اشخاص ثالث علیه شركا یا وراث آنها راجع به معاملات شركت در صورتی كه شركا یا وراث قانونا مسئول باشند ۵ سال است و مبدا مرور زمان از روزی است كه انحلال شركت تضامنی یا استعفا شریك یا اخراج او از شركت در اداره ثبت شركتها به ثبت رسیده و در روزنامه رسمی آگهی شود. چنانچه طلب پس از ثبت و آگهی مزبور قابل مطالبه شده باشد مرور زمان از روزی شروع می شود كه طلبكار حق مطالبه پیدا كرده باشد.

شركای شركت تضامنی در مدت ۵ سال از تاریخ جاری شدن مرور زمان هر كدام منفردا و یا به صورت تضامنی ( جمیعا”)در مورد تعهدات شركت درمقابل اشخاص ثالث مسئول می باشند.

مبدا مرور زمان از تاریخ ثبت انحلال شركت یا كناره گیری شریك یا اخراج او از شركت در اداره ثبت و اعلان در مجله رسمی شروع می شود.

شرایط ثبت شرکت تضامنی

ثبت شرکت تضامنی  برای آن دسته از فعالیت‌های تجاری بسیار  مفید است که صاحبان آن می‌خواهند اعتماد دیگران را به خود جلب کنند،مانند  انواع صرافی ها . به طور کلی در شرکت تضامنی حداقل ۲۲ نفر حضور دارند که این شرکت را تشکیل می‌دهند و پذیرفته‌اند که مسئولیت تضامنی داشته باشند. بنابراین در صورتی که دارایی شرکت برای تادیه تمام بدهی های آن تکافو نکند، هریک از شرکا مسئولیت  پرداخت تمام قروض شرکت  را عهده دار می شود.

برای تشکیل این شرکت دو کار اصلی تنظیم شرکت‌نامه و ثبت آن در اداره ثبت شرکت‌ها لازم است. اما خوب است بدانید که در کنار این دو مرحله مهم، باید موضوعات  دیگری  را هم هنگام ثبت شرکت تضامنی مدنظر قرار دهید  که در ذیل توجه شما را به آنها جلب می کنیم.

•             ثبت شرکت تضامنی : ثبت شرکتی با حداقل دو شریک

برای تشکیل شرکت تضامنی باید حداقل دو نفر اعلام حضور کنند. شرکای این شرکت لازم است عاقل، بالغ و به سن قانونی رسیده باشند؛ اما تاجر بودن آنان لازم نیست. علاوه بر اشخاص حقیقی که من و شما هستیم، اشخاص حقوقی مثل شرکت‌های دیگر هم می‌توانند به عنوان شریک یک شرکت تضامنی تلقی شوند.

•             سرمایه نقدی در اولویت

سرمایه شرکت تضامنی هم می‌تواند وجه نقد و هم غیرنقد باشد؛ البته توصیه می‌شود که سرمایه نقدی باشد؛ زیرا در این صورت تشریفات اداری آن و به طور کلی اداره سرمایه آسانتر خواهد بود و با پرداخت سرمایه شرکت، کار تاسیس  آن انجام می‌شود. اگر آورده‌ یکی از شرکا، غیرنقدی باشد این سرمایه باید تسلیم و معادل ریالی آن ارزیابی  شود. کار تقویم آورده‌های غیرنقدی (مشخص کردن میزان نقدی آورده غیرنقدی اعم از اموال منقول و غیر منقول ) را خود شرکا برعهده دارند و  باید نتیجه را در شرکت‌نامه قید کنند. پس از توافق بر تقویم، شرکا حق تغییر و اصلاح آن را ندارند. تقویم تشریفات خاصی ندارد و از جانب هیچ مقام قضایی و اجرایی کنترل نمی‌شود البته اگر تقویم آورده غیرنقدی نادرست به عمل آمده باشد بعدا شرکا را دچار مشکلاتی خواهد کرد.

در مقابل، سرمایه نقدی حتما باید به‌وسیله پول پرداخت شود و پرداخت توسط سفته یا چک پرداخت تلقی نمی‌شود و اگر مدیران شرکت به جای وجه نقد، اسناد تجاری را قبول یا تسلیم کنند، کلاهبردار تلقی خواهند شد. برخلاف شرکت‌های سهامی در شرکت‌های تضامنی قانونگذار حداقل و حداکثری برای سرمایه شرکت تعیین نکرده است.

•             شیوه های  تدوین  اساسنامه هنگام ثبت شرکت تضامنی

اساسنامه در زمان تاسیس شرکت، توسط موسسان شرکت تنظیم می‌شود؛ البته تنظیم آن با وجود تصریح در قانون تجارت، ضروری  به‌نظر نمی‌رسد. اساسنامه را می‌توان دستور العمل اداره شرکت یا آیین نامه داخلی آن دانست.

•             ثبت شرکت تضامنی ، گام اساسی

گام بعدی برای راه‌اندازی شرکت تضامنی ثبت آن است. تهیه اساسنامه برای شرکت تضامنی لازم نیست؛ اما ثبت آن الزامی است و در صورتی که این شرکت به ثبت نرسد انحلال شرکت به درخواست دادستان و پرداخت جریمه توسط مدیران محقق خواهد شد.

یکی از موارد الزامی دیگر، انتشار خلاصه شرکت‌نامه در یکی از روزنامه‌های رسمی و یکی از روزنامه‌های کثیرالانتشار به هزینه خود شرکت است و در صورتی که شرکت شعبه‌هایی در شهرستان‌ها، هم‌زمان با تشکیل شرکت دایر کند، محل شعب مزبور در آگهی‌های یادشده و در روزنامه‌های محلی نیز باید قید ‌شود.

در قانون تجارت در مورد طرز تنظیم شرکت‌نامه تصریحی نشده ، اما اداره ثبت شرکت‌ها برای حل این مشکل و کمک به متقاضیان، نمونه‌هایی را به صورت چاپی تنظیم کرده است که موسسان شرکت‌ها موظفند برای ثبت شرکت نکاتی را که در آن قید شده تعیین کنند.

•             مندرجات شرکت‌نامه

در صورتی که قصد دارید شرکت‌نامه یک شرکت تضامنی را تهیه کنید به این موارد که اقل موضوعاتی است که باید در این سند بیان شود توجه داشته باشید:

۱– نام شرکت: منظور از نام شرکت، نامی است که شرکا برای شرکت تعیین می‌کنند. در اسم شرکت تضامنی، باید حداقل نام یکی از شرکا ذکر شود و در صورتی که اسم شرکت در برگیرنده اسامی تمام شرکا نباشد، باید بعد از اسم شرکت عباراتی از قبیل و شرکا یا و برادران نوشته شود. در صورتی که شریکی از شرکت خارج شود، نام او باید از نام  شرکت حذف شود.

۲– نوع و موضوع شرکت: در عنوان شرکت تضامنی و قبل از نام شرکت عبارت شرکت تضامنی باید منعکس شود تا مشخص شود که شرکت از نوع تضامنی است. از موارد دیگری که باید در شرکت‌نامه آورده شود، موضوع شرکت است. اهمیت ذکر موضوع به این دلیل است که شخص حقوقی تنها درباره موضوعاتی می‌تواند فعالیت کند که در شرکت‌نامه ذکر شده باشد.

۳– مرکز اصلی شرکت: یکی از موضوعات دیگری که باید در شرکتنامه منعکس شود مرکز اصلی شرکت است. تعیین مرکز اصلی شرکت در شرکت‌نامه، برای تعیین اقامتگاه شرکت ضروری است. البته ممکن است فعالیت شرکت در نقاط مختلف انجام شود ؛ بنابراین همه شعب  شرکت باید قید شود؛ ولی در هر حال، شرکت تنها دارای یک اقامتگاه است.

۴– نام شرکا: شرکا در شرکت تضامنی دارای اهمیت ویژه و منحصر به فردی هستند. در شرکت‌نامه، نام همه این شریکان با ذکر خصوصیات هویتی باید قید شود تا به آسانی بتوان به آنان دسترسی پیدا کرد. در نمونه شرکت‌نامه که اداره ثبت شرکت‌ها تهیه کرده، قید شده است که باید نام شرکا، با قید مندرجات شناسنامه و محل سکونت، نوشته شود و معمولا هویت صاحبان شناسنامه توسط همین اداره احراز می‌شود.

۵– ابتدای تشکیل شرکت و مدت آن: در شرکت‌نامه معمولا ابتدای تشکیل شرکت یعنی روزی که شرکا با یکدیگر توافق می‌کنند که شرکت را تاسیس کنند، نوشته می‌شود. این تاریخ غیر از تاریخ ثبت شرکت است. (این قرارداد باید به‌صورت مکتوب باشد و با امضای تمام شرکا رسمیت یابد)

۶– سرمایه شرکت: سرمایه شرکت  تضامنی همان طور که ذکر شد  ممکن است وجه نقد یا  اموال غیرمنقول باشد. شرکت تضامنی زمانی تشکیل می‌شود که تمام سرمایه نقدی تادیه و آورده غیرنقدی ارزیابی  و تسلیم شده باشد. برای ثبت شرکت تضامنی لازم است نوشته‌ای که به امضای مدیر یا مدیران شرکت رسیده و حاکی از پرداخت تمام آورده نقدی و تقویم  سرمایه غیرنقدی باشد، به مرجع ثبت تسلیم شود.

در شرکت‌نامه باید میزان سهم‌الشرکه ذ یا سرمایه هریک از شرکا بیان شود چون این میزان در روابط شرکا با یکدیگر از لحاظ مسئولیت و تقسیم سود و زیان اهمیت زیادی دارد. البته میزان سهم‌الشرکه در شرکت تضامنی در برابر اشخاص ثالث و دیگران تاثیری ندارد و هر یک از شرکا در مقابل طلبکاران شرکت، برای تأدیه کلیه دیون آن مسئول هستند. این ویژگی منحصر به  فرد برای این نوع شرکت است و آن را تبدیل به یک قالب خاص و ویژه برای فعالیت‌های تجاری می‌کند.

۷– مدیران: شریکان شرکت معمولا یک نفر را به عنوان مدیر شرکت  از بین خود تعیین می‌کنند؛ البته لزومی ندارد تنها یک نفر مدیر باشد و این مسئولیت را می توان بین افراد به عنوان اعضای هیات مدیره تقسیم نمود. مدیر شرکت تضامنی ممکن است از شرکای شرکت یا از افراد خارج از شرکت انتخاب شود.

علاوه بر مواردی که بیان کردیم شرکای شرکت می‌توانند هر شرط دیگری را که مغایر با  قانون نباشد، در شرکت‌نامه بیاورند ؛ برای مثال می‌توانند شرط کنند که همه شرکا بر شرکت نظارت داشته باشند. در شرکت‌های تضامنی سود و زیان به نسبت سهم‌الشرکه بین شرکا تقسیم می‌شود؛ ولی شرکای شرکت می‌توانند برای تقسیم سود راه‌های دیگری هم در شرکتنامه  مشخص  کنند. علاوه بر این ممکن است در شرکت‌نامه موارد انحلال شرکت را نیز منعکس و برای آن تصمیم‌گیری کنند.

اساسنامه شرکت تضامنی

ماده ۱

نام شرکت: شرکت تضامنی

ماده ۲

نوع شرکت: از تاریخ ثبت به مدت نامحدود

ماده ۳

موضوع شرکت:

ماده ۴

مرکز اصلی شرکت:

تبصره: هیأت مدیره می توانند مرکز شرکت را به هرکجا که صلاح بداند انتقال و یا شعبی را تأسیس نماید.

ماده ۵

مدت شرکت: از تاریخ ثبت به مدت نامحدود

ماده ۶

سرمایه شرکت: سرمایه شرکت مبلغ ……………………..ريال که تماماً به صورت نقدی پرداخت شده است و سرمایه غیر نقدی که معادل مبلغ …………………………………….ريال است طبق ماده ۱۱۸ قانون تجارت تقویم و تسلیم شده است.

ماده ۸

سهم الشرکه شرکاء:

ماده ۹

مدیران شرکت: اداره امور شرکت به عهده ……………………………….نفر خواهد بود و مدت مدیریت

 آنان ……………………….سال است.

تبصره ۱- اولین مدیران شرکت عبارتند از :

تبصره ۲- کلیه قراردادها و اوراق تعهد آور و اواق بهادار اعم از چک، سفته و اعتبارات بانکی و اسناد مالی و غیره با امضای مدیر عامل و ی نفر دیگر از مدیران متفقاً با مهر شرکت معتبر خواهد بود.

ماده ۱۰

مسئولیت مدیران : حدود مسئولیت مدیر یا مدیران ب تصریح ماده ۱۲۱ قانون تجارت همان است که در ماده ۵۱ مقرر شده است.

ماده ۱۱

اختیارات مدیران: مدیران شرکت متفقاً نماینده قانونی و تام الاختیار شرکت بوده و بدون اجازه نامه مخصوص

می توانند در تام امور شرکت از هر قبیل اعم از انجام تشریفات قانونی، حفظ اموال و تنظیم فهرست دارایی، رسیدگی به حساب ها و پیشنهاد سود قابل تقسیم سالانه، قبول و واگذاری نمایندگی امضای دفاتر اسناد رسمی، تعیین وکیل با حق توکیل به غیر ولو کراراً، استخدام کارمند و اخراج آن، مشارکت با شخصیت های حقیقی و حقوقی و بانک ها، استقراض یا رهن و بدون رهن، تعیین اعتبار ، وام دادن، وام گرفتن از بانک ها، اشخاص و شرکتها و ادارات و افتتاح حساب های جاری و سپرده در کلیه بانک ها وام مؤسسات، واردات و صادرات و خرید و فروش و توزیع کالاهای مجاز.

ماده ۱۲

انتقال سهم الشرکه: هیچ یک از شرکا نمی تواند سهم الشرکه خود را به دیگری منتقل کند مگر با رضایت تمام شرکاء.

ماده ۱۳

تغییر اساسنامه: هر نوع تغییری در مورد این اساسنامه از قبیل ازدیاد یا کسر کردن سرمایه، تغیییر نام شرکت، قبول شریک جدید برای شرکت و به طور کلی هرگونه اصلاحات و الحاقات مورد لزوم در مفاد اساسنامه با موافقت کلیه شرکاء امکان پذیر است.

ماده ۱۴

سال مالی: سال مالی شرکت از اول فروردین هر سال شروع و در پایان اسفند همان سال پایان می یابد و اولین سال مالی شرکت از روز شروع بکار آن (تاریخ ثبت شرکت) آغاز و با پایان اسفند همان سال پایان می یاید.

ماده ۱۵

ترتیب تقسیم سود شرکت: از کلیه درآمد شرکت ابتداً تمام هزینه های اداری و انتفاعی و مصارف ضروری و حقوق کارکنان و استهلاک اثاثیه و مالیات و عوارض کسر و بقیه آن که سود ویژه است پس از وضع ۵% ذخیره احتیاطی که برای جبران زیان های احتمالی در نظر گرفته می شود بقیه بین شرکاء به نسبت سهم الشرکه تقسیم خواهد شد.

تبصره: وفق ماده ۱۳۲ اگر در نتیجه ضررهای وارده سهم الشرکه شرکاء کم شود تقسیم هر نوع منفعت و سود بعد از جبران کمبود خواهد بود.

ماده ۱۶

حق الزحمه مدیران : مدیران شرکت می توانند با موافقت شرکاء همه ماه حقوق خود را از صندوق شرکت دریافت و به هزینه قطعی شرکت منظور نمایند.

ماده ۱۷

مجامع عمومی شرکاء اعم از عادی و فوق العاده به وسیله دعوتنامه کتبی از طرف هریک از مدیران شرکت و ارسال آن از طریق پست سفارشی به نشانی هریک از شرکاء یا از طریق درج آگهی در جراید کثیرالانتشار خواهد بود.

ماده ۱۸

وظایف مجمع عمومی عادی به شرح زیر می باشد.

الف- استماع گزارش هیأت مدیره در امور مالی و ترازنامه سالیانه شرکت و تصویب آن

ب- تصویب پیشنهاد سود قابل تقسیم از طرف هیأت مدیره

ج- تعیین خط مشی آینده شرکت و تصویب آن

د- انتخاب هیأت مدیره و در صورت لزوم انتخاب بازرس

ماده ۱۹

وظایف مجمع عمومی فوق العاده به قرار زیر است:

الف- تغییر اساسنامه یا الحاق یا حذف یک یا چند ماده اساسنامه

ب- تنظیم اساسنامه جدید یا تبدیل نوع شرکت

ج- افزایش یا کاهش سرمایه شرکت با عنایت به ماده ۱۳۳ قانون تجارت

د- ورود شریک یا شرکای جدید به شرکت

ماده ۲۰

تصمیمات مجامع عمومی طبق دستور ماده ۱۶۰ قانون تجارت معتبر و لازم الاجرا خواهد بود.

ماده ۲۱

در صورت فوت با محجوریت یکی از شرکاء بقای شرکت موقوف به رضایت سایر شرکاء و قائم مقام متوفی و یا قیم محجور و طبق دستور ماده ۱۳۹ و ۱۴۰ قانون تجارت خواهد بود.

ماده ۲۲

انحلال شرکت: شرکت مطابق ماده ۱۳۶ قانون تجارت منحل خواهد شد. در صورتی که مجمع شرکاء رای به انحلال شرکت دهد یک نفر از بین شرکاء و یا از خارج از شرکت به سمت مدیر تصفیه تعیین خواهد شد. وظایف مدیر تصفیه طبق قانون تجارت خواهد بود.

ماده ۲۳

اختلاف بین شرکاء در رابطه با امور شرکت از طریق داوری و حکمیت حل و فصل خواهد شد.

ماده ۲۴

در مورد موضوعاتی که در این اساسنامه قید نشده است طبق مقررات قانون تجارت عمل خواهد شد.

ماده ۲۵

این اساسنامه در……………………..ماده و ………………….تبصره و با امضای شرکاء در ذیل آن مورد تصویب و قبول شرکاء واقع گردید

نام و نام خانوادگی         فرزند                    شماره شناسنامه                صادره از                          امضاء

ثبت شرکت تضامنی

در موسسه حقوقی بین الملل کلیه مراحل ثبت شرکت تضامنی در استانهای البرز و تهران و شهر کرج کاملا به صورت تخصصی انجام میشود

بخش اول:تعریف شرکت و وضعیت حقوقی شرکاء

شرکت تضامنی در ماده (۱۱۶ ق.ت) به شرح زیر تعریف شده است : (شرکت تضامنی شرکتی است که در تحت اسم مخصوص برای امور تجارتی بین دو یا چند نفر با مسوولیت تضامنی تشکیل می شود.اگر دارایی شرکت برای تادیه تمام قروض کافی نباشد هر یک از شرکاء ، مسئوول پرداخت تمام قروض شرکت است.هر قراری که بین شرکاء بر خلاف این ترتیب داده شده در مقابل اشخاص ثالث کان لم یکن خواهد بود).

ماده ۱۱۷قانون مزبور مقرر می دارد : (در اسم شرکت تضامنی بایدعبارت شرکت تضامنی و حداقل اسم یک نفر از شرکاء ذکر شود.در صورتی که اسم شرکت مشتمل بر اسامی تمام شرکاء نباشد باید بعد از اسم شریک یا شرکاء که ذکر شده است عبارتی از قبیل : (و شرکاء) یا (و برادران) قید گردد) با مطالعه دو ماده فوق ملاحظه می شود که :

-شرکت تضامنی بین دو یا چند نفر تشکیل می شود که ممکن است نام کلیه شرکاء به دنباله نام شرکت اضافه شود مانند شرکت تضامنی احمد و حسن و تقی که در این شرکت سه نفر به طور تضامنی شریک می باشند و یا اینکه فقط اسم یکی از شرکاء قید گردیده ، کلمه (و شرکاء) را به آن اضافه نمود مانند :شرکت تضامنی احمد و (شرکاء) (مستفاد از ماده ۱۱۷ ق.ت) حال اگر سه شریک مذکور با هم بادر باشند نوشته می شود شرکت تضامنی احمد و برادران در صورتی که پدر و پسران باشند شرکت تضامنی احمد و پسران قید می گردد.

-شرکاء شرکت تضامنی در برابر تعهدات شرکت متضامنا” و به طور نا محدود مسوولیت دارند. به عبارتی دیگر طلبکاران می توانند علاوه بر دارائی شرکت به دارائی شرکت به دارائی شخصی شرکاء نیز تحت شرایطی ، به طور انفرادی و جمعی جهت وصول طلبخود مراجعه نمایند.توضیح آن که از نظر روابط حقوقی شرکاء با یکدیگر ، شریکی که بیش از سهم الشرکه خود بابت طلب بستانکار پرداخت نموده حق دارد برابر قسمت اخیر ماده(۱۲۴ ق.ت) و ماده(۵۷۵ ق.م) به شرکاء دیگر مراجعه کند.

-قانونگذار هر گونه توافقی را بین شرکاء در ترتیب مقرر برای مسوولیت تضامنی جهت حفظ حقوق اشخاص ثالث نسبت به آنان کان لم یکن دانسته است است هر چند که تراضی در روابط و مناسبات فی مابین شرکاء دارای اعتبار خواهد بود.

-خصوصیت شخصی بودن قرارداد شرکت تضامنی موجب شده که سهم الشرکه هر یک از شرکاء اصولا غیر قابل انتقالا باشد.به این اصل دو استثناء وارد شده است:

•             در طول حیات شرکاء شریک می تواند فقط با رضایت کلیه شرکاء سهم الشرکه خود را به دیگری انتقال دهد (ماده ۱۲۳ ق.ت) و شریک جدید به نوبه خود متضامنا” با سایر شرکاء قبلی مسوول دیونی خواهد بود که شرکت قبل از وروداو داشته است اعم از آن که در اسم شرکت تغییری حاصل شده یا نشده باشد.هر تصمیمی که بین شرکاء برخلاف قاعده مزبور اتخاذ گردد باطل می باشد(ماده ۱۲۵ ق.ت) بدین ترتیب با عنایت به مواد فوق اساسنامه شرکت نمی تواند تغییری در اتفاق آراء پیش بینی شده در قانون داده و یا شریک جدید را در قبال قروض قبلی شرکت بری الذمه بداند.

•             پس از فوت یکی از شرکاء سهم الشرکه شریک متوفی قهرا” به ورثه انتقال پیدا میکند ولی بقای شرکت با رضایت سایر شرکاء و قائم مقام قانونی متوفی تحت شرایط مندرج در ماده ۱۳۹ امکان پذیر است.

در موسسه حقوقی بین الملل کلیه مراحل ثبت شرکت تضامنی در استانهای البرز و تهران و شهر کرج کاملا به صورت تخصصی انجام میشود

کلمات کلیدی ثبت شرکت های تضامنی در کرج  کرج ثبت شرکت تضامنی  ایران ثبت شرکت تضامنی استان البرز ثبت شرکت تضامنی

بخش دوم: مسوولیت شرکاء تضامنی در مقابل طلبکاران شرکت

شرکاء شرکت تضامنی با عنایت به قسمت اول ماده (۱۱۶ق.ت) مسوولیت تضامنی دارند و کلیه بستانکاران مطالبلت خود را از شرکت مطالبه می نمایند.حال اگر دارایی شرکت تکافوی ادای دیون بستانکاران را نکرد ، اشخاص اخیر حق دارند به شرکاء شرکت تضامنی جهت وصول مابقی مطالبات خود منفردا” و یا مجتمعا” مراجعه نمایند. در اینجا قانونگذار مفهوم شخصیت حقوقی شرکت را مدنظر داشته است زیرا ماده(۱۲۴ ق.ت) مقرر می دارد : (مادام که شرکت تضامنی منحل نشده مطالبه قروض آن باید از خود شرکت به عمل آید و پس از انحلال ، طلبکاران شرکت می توانند برای وصول مطالبات خود به هر یک از شرکاء که بخواهند و یا به تمام آنها رجوع کنند…..)

قسمت دوم ماده مذکور روابط بین شرکاء را در تادیه قروض شرکت بیان نموده و مقرر می دارد: (… در هر حال هیچ یک از شرکاء نمی توانند با استناد به این که میزان قروض شرکت از میزان سهم او در شرکت تجاوز می نماید از تادیه قروض شرکت امتناع ورزد.فقط در روابط بین شرکاء مسوولیت هر یک ار آنها در تادیه قروض شرکت به نسبت سرمایه ای خواهد بود که در شرکت گذاشته است آنهم در صورتی که در شرکتنامه ترتیب دیگری اتخاذ نشده باشد).

ملاحظه می شود که مسوولیت شرکاء در شرکت تضامنی ، نامحدود و تضامنی است به عبارت دیگر به طلبکاران شرکت حق می دهد که در صورت عدم وصول مطالبات خود از شرکت تضامنی ، به فرد فردشرکاء و یا به تمام آنها برای وصول مراجعه و آنها را تحت تعقیب قرار بدهند. در تایید این مطلب ماده (۴۰۳ ق.ت) مقرر می دارد : (در کلیه مواردی که به موجب قوانین یا قوانین یا موافق قرادادهای خصوصی ، ضمانت تضامنی باشد ،طلبکار میتواند به ضامن و مدیون اصلی مجتمعا” رجوع کرده و یا پس از رجوع به یکی از آنها و عدم وصل طلب خود برای تمام یا بقیه طلب ، به دیگری رجوع نماید)

بدین ترتیب در شرکت تاضمنی ، بر خلاف ماده ۶۹۸ قانون مدنی ، ذمه ضامن ضم ذمه مضمون عنه میشود.ضمنا” مرور زمان مسوولیت شرکاء شرکت تضامنی در دعوای اشخاص ثالث علیه آنان یا وراث مربوطه راجع به معاملات شرکت ، ۵ سال می باشد(ماده ۲۱۹ ق.ت).

بخش سوم: مسوولیت شرکاء در مقابل طلبکاران شخصی خود

 ماده (۱۲۹ ق.ت) مقرر می دارد که : طلبکاران شخصی شرکاء حق ندارند که طلب خود را از دارایی شرکت تامین و یا وصول نمایند. اما می توانند نسبت به سهمیه مدیون خود (شریک تضامنی شرکت)، از منافع شرکت یا سهمی که ممکن است در صورت انحلال شرکت عاید مدیون مزبور گردد هر اقدام قانونی که مقتضی باشد به عمل آورند.منظور از اقدام قانونی ، تامین طلب از منافع و عواید مدیون مزبور و یا برداشت از سهمیه او پس از انحلال شرکت است ، النهایه طلبکار می تواند به تجویز قسمت دوم ماده مذکور نسبت به مطالبه طلب خود اقدام و در صورت عدم وصول ، انحلال شرکت را از دادگاه ذیصلاح تقاضا نماید.

قسمت دوم ماده(۱۲۹ق.ت) در این مورد اضافه میکند: (… طلبکاران شخصی شرکاء در صورتی که نتوانستهباشند طلب خود را از دارایی شخصی مدیون طلب کنند و سهم مدیون از منافع شرکت برای تادیه طلب آنها کافی نباشد می توانند انحلال شرکت را تقاضا نمایند(اعم از اینکه شرکت برای مدت محدود یا غیر محدود تشکیل شده باشد) مشروط بر این که حداقل ۶ ماده قبل قصد خود را به وسیله اظهارنامه رسمی به اطلاع شرکت رسانیده باشد، در این صورت شرکت یا بعضی از شرکاء می توانند، مادام که حکم نهائی انحلال صادر نشده با تادیه طلب دائنین مزبور تا حد دارائی مدیون در شرکت یا با جلب رضایت آنان به طریق دیگر، از انحلال شرکت جلوگیری کنند)

ملاحظه می شود که قانونگذار برای ثبات خاطر طلبکار شخصی شرکاء شرکت و حفظ اعتبار شرکت تضامنی ، به طلبکار تجوی نموده که اگر از دارای شخصی شریک شرکت تضامنی و سهم مدیون از منافع شرکت ، طلب خود را وصول نکرد می تواند تقاضای انحلال شرکت مذکور را بنماید.اما برای ادامه حیات شرکت تجارتی ، به سایر شرکاء حق داده که تا صدور حکن نهایی انحلال ، با تادیه طلب طلبکار تا حد دارائی شریک مدیون و یا با جلب رضایت طلبکار از انحلال شرکت جلوگیری کنند.در مورد تهاتر دیون ، ماده (۱۳۰ ق.ت) مقرر می دارد: (نه مدیون شرکت می تواند در مقابل طلبی که ممکن است از یکی از شرکاء داشته باشد استناد به نماید معذلک کسی که طلبکار شرکت و مدیون به یکی از شرکاء بوده و پس از انحلال شرکت طلب او لاوصول مانده در مقابل آن شریک حق استناد به تهاتر خواهد داشت)

ماده مزبور چند مورد را به شرح زیر می نماید:

-مدیون شرکت حق ندارد در مقابل طلبی که از یکی از شرکاء شرکت مزبور دارد استناد به تهاتر نماید.

در توضیح این مطلب یادآوری می شود که ماده (۲۹۵ ق.م) به تهاتر قهری اشاره نموده ومقرر می دارد : (تهاتر قهری است و بدون این که طرفین در این موضوع تراضی نمایند حاصل میگردد.بنابراین به محض این که دو نفر در مقابل یکدیگر در آن واحد مدیون شدند هر دو دین تا اندازه ای که با هم معادله می نمایند به طور تهاتر بر طرف شده و طرفین به مقدار آن در مقابل یکدیگر بری می شوند)

آنچه مسلم است تهاتر قهری مندرج در ماده مذکور در مورد دین مدیون شرکت تضامنی به شرکت در مقابل طلب وی از یکی از شرکاء به علت نص صریح قسمت اول ماده (۱۳۰ق.ت) امکان پذیر نخواهد بود.

-شریک شرکت نیزنمی تواند در مقابل کسی که به شرکت مدیون بده ولی از شریک مزبور طلب شخصی دارد استناد به تهاتر کند.

ملاحظه می شود که منفک و مجزا بدن دارائی شخص حقوقی (شرکت تضامنی )از اشخاص حقیقی (شرکاء شرکت )مورد قبول قانونگذار قرار گرفته است.بدین ترتیب طلبکاران شرکت فقط حق دارند در درجه اول برای وصول مطالبات خود به دارائی شرکت مراجعه نمایند.در تایید این نظریه ،قسمت اول ماده (۱۲۴ ق.ت) مقرر می دارد: (مادام که شرکت ها تضامنی منحل نشده مطالبه قروض آن باید از خود شرکت به عمل آید.) قانون گذار برای تثبیت موقعیت طلبکاران شرکت در ماده (۱۲۶ ق.ت) دارایی شرکت را وثیقه طلب آنان قرار داده و مقرر می دارد : در صورتی شرکت تضامنی منحل شود شرکاء تا موقعی که دیون شرکت پرداخت نشده ، حقی به دارایی آن نخواهند داشت.

اصل قاعده تضامن در قسمت دوم ماده(۱۲۴ ق.ت) بیان شده است به عبارت دیگر اگر دارایی شرکت تکافوی پرداخت طلب طلبکاران خود را نکرد ، طلبکاران مذکور می توانند برای وصول بقیه لب خود به فرد فرد شرکاء یا به همه آنها مراجعه نمایند

-قانونگذار در قسمت اخیر ماده (۱۳۰ ق.ت) ، تهاتر دیون طلبکار شخصی یکی از شرکاء را پس از انحلال شرکت به دلیل از بین رفتن شخصیت حقوقی شرکت و تعلق دارایی آن به شرکاء تجویز نموده است.

برابر ماده(۱۲۸ ق.ت) : (ورشکستگی شرکت ملازمه قانونی با ورشکستگی شرکاء و ورشکستگی بعضی از شرکاء ملازمه قانونی با ورشکستگی شرکت ندارد)

در ماده مذکور نیز قانون گذار اصل تفکیک شخصیت حقوقی شرکت تضامنی را با شرکاء آن مورد توجه قرار می دهد. زیرا ورشکستگی شرکت مانع از این نخاهد شد که بستانکاران شرکت نتوانند به دارایی شخصی شرکاء (در صورت عدم تکافوی دارایی شرکت ) مراجعه نمایند و همچنین ورشکستگی شخصی بعضی از شرکاء ملازمه قانونی با ورشکستگی شرکت ندارد ولی مدیر تصفیه با استناد به ماده (۱۳۸ ق.ت) می تواند کتبا” تقاضای انحلال شرکت را بنماید  مشروط بر آنکه مدت ۶

ماه از تقاضای مذکور گذشته و شرکت نیز در طول مدت فوق مدیر تصفیه را از تقاضای انحلال منصرف نکرده باشد.

در موسسه حقوقی ثبت شرکت بین الملل کلیه مراحل ثبت شرکت تضامنی در استانهای البرز و تهران و شهر کرج کاملا به صورت تخصصی انجام میشود

بخش چهارم: تاسیس و اداره شرکت تضامنی

•             الف- تاسیس شرکت

تاسیس شرکت تضامنی با تنظیم شرکت نامه که به صور اوراق چاپی در اداره ثبت شرکت ها موجود می باشد صورت می گیرد. در شرکت نامه مذکور باید نام، نوع، موضوع شرکت و مرکز اصلی و نشانی کامل، همچنین اسامی شرکاء یا موسسین و شماره شناسنامه و محل اقامت آنها، تاریخ تشکیل شرکت و مدت آن، سرمایه شرکت و میزان سهم الشرکه که شرکاء در شرکت دارند و بالاخره اسامی مدیران شرکت و اختیارات آنها و اشخاصی که حق امضاء دارند و موقع رسیدگی به حساب و ترتیب تقسیم سود شرکت انحلال و سایر شرایط قید گردد.

برابر ماده (۱۱۸ ق. ت) برای تشکیل شرکت تضامنی تمام سرمایه نقدی تادیه وچنانچه سهم الشرکه غیر نقدی باشد باید تقویم شده و تسلیم شرکت گردد.قانونگذار با تجویز تنظیم شرکت نامه ظاهرا” به نظریه عقل یا قراردادی بودن شرکت تضامنی توجه داشته است.لیکن با الزام تاسیس و ثبت شرکت و ایجاد شخص حقوقی نهایتا” نظریه شخصیت حقوقی مورد قبول واقع شده است.

به هنگام تاسیس شرکت، اساسنامه مربوط به آن نیز که در واقع آیین نامه داخلی شرکت می باشد توسط موسسین تنظیم اساسنامه با وجود اشاره به آن در مواد(۱۳۷ و ۲۰۰ ق.ت) الزامی به نظر نمی رسد.

در خاتمه باید اضافه کرد که ثبت شرکت تضامنی برابر ماده (۱۹۵ ق. ت) که مقرر می دارد: (ثبت کلیه شرکت های مذکور در این قانون الزامی و تابع مقررات قانون ثبت شرکت ها است.ضروری می باشد از طرف دیگر پس از ثبت شرکت به موجب ماده ۴۷ قانون ثبت و آئین نامه اسفندماه ۱۳۲۷ وزارت دادگستری،در اداره ثبت شرکتها و دوائر آن در شهرستانها،انتشار خلاصه شرکت نامه بنا به ماده(۱۹۷ ق.ت) که مقرر می دارد: (در ظرف ماه اول تشکیل هر شرکت خلاصه شرکت نامه ها و منضمات آن طبق نظام نامه وزارت عدلیه اعلان خواهد شد.) در روزنامه رسمی و یکی از روزنامه های کثیر الانتشار به هزینه خود شرکت الزامی است و در صورتی که شرکت شعبی در شهرستان ها همزمان با تشکیل شرکت دائر نماید محل شعب مزبور در آگهی های فوق، ذکر و در روزنامه های محل شعب نیز درج می گردد.اما اگر شرکت پس از ثبت مبادرت به تشکیل شعب در شهرستان ها بنماید در چنین صورتی برابر ماده (۲۰۰ ق. ت) تغییرات مزبور در اساسنامه قید و آگهی می شود، ضمنا” مراتب با منضمات مربوط به اداره ثبت محل شعب مورد بحث ارسال می گردد.

در موسسه حقوقی ثبت شرکت بین الملل کلیه مراحل ثبت شرکت تضامنی در استانهای البرز و تهران و شهر کرج کاملا به صورت تخصصی انجام میشود

•             ب.اداره شرکت

اول-نحوه انتخاب و عزل مدیر

شرکت تضامنی توسط حداقل یک مدیر که شرکا از میان خود انتخاب می نمایند اداره می شود مدیر مزبور ممکن است غیر از شرکا بوده و از خارج انتخاب شود(ماده ۱۲۰ ق.ت) قانونگذار در مورد عزل مدیری که انتخاب او با قید در شرکت نامه صورت گرفته باشد اشاره ای ننموده است ولی در حقوق فرانسه ماده ۱۸ قانون تجارت ۲۴ ژوئیه ۱۹۶۶ عزل چنین مدیری را موکول به اتفاق آرا شرکا نموده است. واین انحلال شرکت را به دنبال خواهد داشت مگر اینکه بقای شرکت در اساسنامه پیش بینی یا به اتفاق آرا نسبت به آن اخذ تصمیم گردد. مدیر معزول می تواند با استراد سهم الشرکه خود از شرکت خارج گردد.در صورتی که مدیران از بین شرکا بدون قید در اساسنامه انتخاب شده باشند با توجه به شرایط اساسنامه و یا به اتفاق آرا سایر شرکا قابل عزل می باشند.مدیر غیر شریک با شرایط پیش بینی شده در اساسنامه و در غیر این صورت با تصمیم اکثریت شرکا معزول می شود.

ضمنا در صورتی که عزل بدون دلیل موجه صورت گرفته باشد،مدیر معزول حق مطالبه ضرر و زیان را از شرکت خواهد داشت.در حقوق ایران با سکوت قانون تجارت،اساتید حقوق تجارت در مواردی که نام مدیر یا مدیران در شرکت نامه یا اساسنامه قید شده یا نشده باشد چنین اظهار نظر نموده اند:

-مدیر یا مدیران مندرجدر شرکت نامه قابل عزل نمی باشند و حق استعفا نیز ندارند مگر با توافق کلیه شرکا شرکت تضامنی.

-در صورتی که مدیر یا مدیران در اساسنامه انتخاب شده باشند ممکن است طبق اساسنامه نسبت به تغییر مدیر یا مدیران مذکور عمل شود.

-اگر مدیر یا مدیران در شرکت نامه یا اساسنامه انتخاب نشده ولی انتخاب آنان بعدا صورت گرفته باشد در این صورت شرکا می توانند مدیری یا مدیران فوق را معزول نمایند بدیهی است مدیر یا مدیران نیز حق استعفا خواهند داشت.

در موسسه حقوقی ثبت شرکت بین الملل کلیه مراحل ثبت شرکت تضامنی در استانهای البرز و تهران و شهر کرج کاملا به صورت تخصصی انجام میشود

کلمات کلیدی ثبت برند شرکن تضامنی در کرج  ثبت و روش شرکت های تضامنی در ایران  قانون ثبت شرکت تضامنی در ایران

دوم-قلمرو و محدودیت اختیارات مدیر

مدیرشرکت تضامنی برای اینکه بتواند شرکت را در مقابل اشخاص ثالث متعهد سازد باید به نام شرکت و در حدود اختیارات خود اقدام و اتخاذ تصمیم نماید والا شخصا مسئول تعهدات مزبور خواهد بود. به نظر می رسد که اساسنامه باید دقیقا قلمرو اختیارات مدیر را تعیین نماید مع الوصف قانونگذار در دو مورد زیر اختیارات مدیر یا شریک شرکت تضامنی را به طور صریح محدود نموده است:

-ضررهای وارده به شرکت: ماده (۱۳۲ ق.ت) مقرر می دارد: (اگر در نتیجه ضررهای وارده،سهم الشرکه شرکا کم شود مادام که این کمبود جبران نشده تادیه هر نوع منفعت به شرکا ممنوع است.)

به عبارت دیگر مدیر شرکت تضامنی حق ندارد تا جبران ضرر وارده به شرکت سود حاصله را بین شرکا تقسیم نماید.

-محدودیت انجام عملیات تجاری:مدیر یا شریک شرکت تضامنی نمی تواند بدون رضایت سایر شرکا (به حساب خود یا به حساب شخص ثالث ) تجارتی از نوع تجارت شرکت بنماید، همچنین مدیر یا شریک حق ندارد به عنوان شریک ضامن یا شریک با مسئولیت محدود در شرکت دیگری که تجارتی از نوع تجارت شرکت را دارد داخل گردد(ماده ۱۳۴ ق. ت)

در موسسه حقوقی ثبت شرکت بین الملل کلیه مراحل ثبت شرکت تضامنی در استانهای البرز و تهران و شهر کرج کاملا به صورت تخصصی انجام میشود

سوم-مسئولیت مدنی مدیر شرکت

برابر ماده (۱۲۱ ق.ت): (حدود مسئولیت مدیر یا مدیران شرکت تضامنی همان است که ماده ۵۱ مقرر شده است.) و ماده۵۱ اخیرالذکر مقرر می دارد: (مسئولیت مدیر شرکت در مقابل شرکا همان مسئولیتی است که وکیل در مقابل موکل دارد )با بررسی ماده ۵۱ مذکور موکل در شرکت تضامنی شرکا می باشد، ولی این امر با توجه به حدود اختیاراتی که مدیران در شرکت های تضامنی دارای آن بوده و شرکا فاقد آن هستند برخلاف مفاد ماده ۶۶۲ قانون مدنی که مقرر می دارد: (وکالت باید در امری داده شود که خود موکل بتواند آن را بجا آورد…) می باشد. و با فرض قبول وکالت مدیر در مقابل شرکا موکلین، مدیران در قبال شرکت علیرغم داشتن اختیارات فاقد مسئولیت خواهند بود که این امر بر خلاف برهان عقلی و اصول پذیرفته شده در حقوق شرکت ها(ملازمه اختیارات با مسئولیت ) و روح ماده (۱۲۱ ق. ت) خواهد بود.

لذا به نظر می رسد که منظور قانونگذار از موکل در ماده (۱۲۱ ق.ت) شرکا نبوده بلکه شرکت می باشد و مدیر شرکت تضامنی که از طرف شرکا انتخاب می گردد نماینده شخص حقوقی شرکت محسوب شده و اعمال حقوقی شرکت را به وکیل شرکت انجام داده و اتخاذ تصمیم می نماید، در مقابل اشخاص ثالث شرکت متعهد بوده و در صورت تخلف در اجرای تعهدات اشخاص اخیرالذکر می توانند علیه شرکت طرح دعوی نموده و عنداللزوم تقاضای ورشکستگی شرکت را بنمایند.بدیهی است که شرکا به طبع ور شکستگی شرکت ورشکسته محسوب نمی شوند.

بنابراین با توجه به مطالب فوق نتیجه می گردد که مسئولیت مدنی مدیران در مقابل شرکت از مقررات عقد وکالت پیروی می نماید و مسئولیت مدنی مدیر در مقابل شرکاء تابع اصول کلی حقوق مدنی که در باب تسبیب و قانون مسئولیت مدنی پیش بینی شده است می باشد بالاخص در مواردی که قلمرو اختیارات مدیران در اساسنامه تعیین شده است.

چهارم-تقسیم سود

منافع در شرکت تضامنی به نسبت سهم الشرکه بین شرکا تقسیم می شود مگر آنکه شرکت نامه ترتیب دیگری را مقرر داشته باشد،لیکن تادیه هر نوع منفعت به شرکا تا زمانی که کمبود سهم الشرکه شرکا به علت زیان های وارده جبران نشده باشد ممنوع خواهد بود.(مستفاد از مواد ۱۱۹ و ۱۳۲ ق.ت)

بخش پنجم:انحلال شرکت تضامنی

برابر ماده (۱۳۶ ق.ت) شرکت تضامنی در موارد زیر منحل می شود:

•             الف- در مورد فقرات ۱ و ۲و ۳ ماده (۹۳ ق.ت) سال ۱۳۱۱

لازم به توضیح است که ماده ۹۳ مذکور برابر ماده (۲۹۹ ل.۱٫ق.ت) مصوب ۲۴/۱۲/۱۳۴۷ در مورد سایر شرکت ها (به غیر از شرکت های سهامی) به قوت خود باقی است.

ماده مذکور مقرر می دارد شرکت سهامی در موارد ذیل منحل می شود: وقتی که شرکت مقصودی را که برای آن تشکیل شده بود انجام داده یا انجام ان غیر ممکن شده باشد.

-وقتی که شرکت برای مدت معینی تشکیل و مدت منقضی شده باشد.

-در صورتی که شرکت ورشکست شود.

بدین ترتیب قانونگذار انحلال شرکت را به علل انقضا مدت یا تحقق یافتن موضوع شرکت و یا عدم امکان انجام هدف شرکت و بالاخره ورشکستگی شرکت پیش بینی نموده است.

موسسه حقوقی ثبت شرکت بین الملل کلیه مراحل ثبت شرکت تضامنی در استانهای البرز و تهران و شهر کرج کاملا به صورت تخصصی انجام میشود

•             ب-در صورت تراضی تمام شرکاء

شرکاء شرکت می توانند قبل از پایان مدت شرکت در مورد انحلال آن اتخاذ تصمیم نمایند مشروط بر آنکه کلیه شرکا در مجمع عمومی به انحلال شرکت به اتفاق آرا رای بدهند.

•             ج-در صورت صدور حکم انحلال از دادگاه

هریک از شرکا به دلایلی مثلا چنانچه مدیر یا شریک شرکت تضامنی در اداره شرکت سوء مدیریت داشته و یا از اختیارات خود سوء استفاده نمایند و یا اینکه در اثر بیماری یا مسافرت یا علل دیگر قادر به اداره امور شرکت تضامنی نباشد می تواند از دادگاه انحلال شرکت را در خواست نمایند. در صورتی که دادگاه دلایل خواهان را موجه تشخیص داد ممکن است حکم انحلال شرکت را صادر کرده و یا بنا به تقاضای سایر شرکا به جای انحلال حکم اخراج مدیر یا شریک موصف را در صورت مربوط بودن دلایل به آنان بدهد.(مستفاد از بند ج ماده ۱۳۶ ق.ت و تبصره آن)

•             د- در صورت تقاضای فسخ از طرف یکی از شرکاء

فسخ شرکت از طرف یکی از شرکاء برابر ماده(۱۳۷ ق.ت) وقتی امکان پذیر است که این حق در اساسنامه از ایشان سلب نشده و از طرف دیگر تقاضای فسخ شرکت ناشی از قصد اضرار نباشد. قصد اضرار ممکن است به صور مختلف ظاهر گردد مثلا بین شرکا در انجام معاملات توافق حاصل نشود و شریکی بخواهد تعمدا” از سود آوری شرکت جلوگیری نماید و یا با تبانی با اشخاص ثالث و تنظیم قراردادهائی به نام خود با فسخ شرکت سود بیشتری را نصیب خود کند.قانونگذار برای فسخ شرکت از ناحیه یکی از شرکا علاوه بر موارد فوق شرایطی به شرح زیر پیش بینی نموده است:

-تقاضای فسخ، ۶ ماه قبل از فسخ کتبا به شرکا اعلام شود.

-فسخ شرکت باید پس از پایان محاسبه سالیانه که در اساسنامه قید شده به عمل آید.

•             ه- در صورت ور شکستگی یکی از شرکاء

ورشکستگی یکی از شرکا تحت شرایط مندرج در ماده (۱۳۸ ق.ت) یکی دیگر از علل انحلال شرکت تضامنی می باشد. ماده اخیرالذکر مقرر می دارد: (در مورد ور شکستگی یکی از شرکا انحلال وقتی صورت می کیرد که مدیر تصفیه کتبا تقاضای انحلال شرکت را نموده و از تقاضای مزبور ۶ ماه گذشته و شرکت مدیر تصفیه را از تقاضای انحلال منصرف نکرده باشد).

بدین ترتیب شرایط مندرج در ماده مذکور به شرح زیر می باشد:

– ورشکستگی یکی از شرکا

– تقاضای کتبی مدیر تصفیه، شریک ورشکسته از شرکت مبنی بر انحلال شرکت

– انقضای مدت ۶ ماه از تقاضای مزبور

– منصرف نکردن مدیر تصفیه در تقاضای انحلال به وسیله شرکت.

•             و- فوت یا محجوریت یکی از شرکاء

برابر ماده (۱۳۹ ق .ت) فوت شریک شرکت تضامنی از موارد انحلال شرکت محسوب می شود. قسمت اول ماده فوق مقرر می دارد: ( در صورت فوت یکی از شرکاء بقاء شرکت موقوف به رضایت سایر شرکا و قائم مقام متوفی خواهد بود)

ملاحظه می شود که بقا شرکت منوط به رضایت سایر شرکا و قائم مقام قانونی متوفی می باشد. در صورتی که قائم مقام قانونی متوفی مایل به انحلال شرکت بوده ولی سایر شرکا مصمم به بقا شرکت باشند قانونگذار راه حلی برای بقا شرکت پیش بینی نکرده است.

قسمت دوم ماده ی ۱۳۹ اضافه می نماید: ” اگر سایر شرکاء به بقاء شرکت تصمیم نموده باشند قائم مقام متوفی باید در مدت ۱ماه از تاریخ فوت، رضایت یا عدم رضایت خود را راجع به بقاء شرکت کتبا اعلام نماید….”

آنچه مسلم است تصمیم تصمیم شرکاء شرکت نیز دایر به ادامه کار شرکت باید از طریق ارسال نامه کتبی از شرکت، یا اظهارنامه رسمی به قائم مقام متوفی ابلاغ گردد. ماده  ۱۳۹ مزبور اضافه می نماید:”….در صورتی که قائم مقام متوفی رضایت خود را اعلام نمود نسبت به اعمال شرکت در مدت مزبور از نفع و ضرر، شریک خواهد بود ولی درصورت الام عدم رضایت، در منافع حاصله در مدت مزبور شریک بوده و نسبت به ضرر آن مدت هم نخواهد بود.”

به طوری که ملاحظه شد قانونگذار بدون رضایت قائم مقام متوفی بقاء شرکت را تجویز ننموده زیرا فقط در صدر ماده ی ۱۳۹ ادامه حیات شرکت مشروط به رضایت قائم مقام متوفی و سایر شرکاء دانسته است و در قسمت بعد ماده ی فوق، قانونگذار سعی به ادامه حیات شرکت داشته و سکوت را در مدت زمان اعلام رضایت یا عدم رضایت از طرف قائم مقام متوفی در حکم رضایت تلقی کرده است. مع الوصف به دلیل آنکه شخصیت فرد فرد شرکاء عنصر تشکیل دهنده عقد شرکت می باشد با اعلام عدم رضیت قائم مقام متوفی بقاء شرکت امکان پذیر نخواهد بود مگر آنکه در اساسنامه شرکت تضامنی ترتب دیگری مقرر شده باشد. مثلا می توان استرداد مبلغ سهم الشرکه متوفی را به وراث و ادامه کار شرکت را پیش بینی نمود. در مورد حجر یکی از شرکا همانند مورد فوت شریک که در بالا گفته شذد عمل می شود(ماده ی ۱۴۰ ق.ت)

درموسسه حقوقی ثبت شرکت بین الملل کلیه مراحل ثبت شرکت تضامنی در استانهای البرز و تهران و شهر کرج کاملا به صورت تخصصی انجام میشود

بخش ششم:نتایج انحلال

•             الف – ثبت و اعلام انحلال

انحلال شرکت تضامنی باید طبق ماده ی (۲۰۰ق.ت) ناظر به مواد ۱۹۵ و ۱۹۷ همان انون و برابر نظام نامه وزارت عدلیه اعلام شود. نظام نامه مزبور که در ۱۳ اردیبهشت ماه ۱۳۱۱به تصویب رسیده است در ماده ی ۹ خود مقرر می دارد:” در هر موقع که تصمیماتی راجع به تمدید مدت شرکت، زائد بر مدت مقرر یا انحلال شرکت قبل از مدت معینه یا تغییر در تعیین کیفیت تفریغ حساب یا تغییر اسم شرکت یا تغییر دیگر اساسنامه یا تبدیل و یا خروج بعضی از شرکاء ضامن از شرکت اتخاذ شود و همچنین در هر موقعی که مدیر یا مدیران شرکت تغییر می یابد و یا تصمیمی نسبت به مورد معین در ماده ی ۵۸ قانون تجارت اتخاذ شود مقررات این نظام نامه راجع به ثبت و انتشار باید در مورد تغییرات حاصله نیز رعایت شود”.

بدین ترتیب شرکاء شرکت تضامنی مکلفند که انحلال خود را با تقدیم مدارک مقرر بدوا در اداره ثبت شرکت ها به ثبت برسانند(مواد ۱و ۲ و ۳نظام نامه قانون تجارت) و سپس در ظرف ماه اول از تاریخ ثبت، انحلال آن را به هزینه خود شرکت توسط اداره دثبت محل در روزنامه رسمی و یکی از جراید کثیر الانتشار مرکز اصلی شرکت منتشر نمایند (منبسط از ماده ی ۶ نظام نامه م مواد ۲۰۰ و ۱۹۷ ق.ت)

در صورتی که شرکت  تضامنی در چندین حوزه دادگاه حقوقی یک شعبه داشته یک شعبه داشته باشد انتشارت فوق الذکر باید به ترتیب مقرر در ماده ۶ نظامنامه قانون تجارت در محل وقوع شعبه نیز به طور جداگانه به عمل آید. بدیهی است ارسال تقاضای انحلال با منضمات مربوط به اداره ثبت اسناد محل وقوع شعبه یا شعب ضروری می باشد تا اقدام به انتشار گردد.

•             ب- تصفیه شرکت تضامنی

شرکت تضامنی پس از انحلال باید تصفیه شود.در بعضی از کشور ها شرکت پس از انحلال و در حال تصفیه می تواند با شرکت دیگری ادغام شده و یا نوع خود را تغییر دهد، بدین ترتیب امر تصفیه صورت نمی گیرد. در قانون تجارت ایران ماده ی ۱۳۵ تبدیل شرکت تضامنی را به شرکت های سهامی با تصویب کلیه شرکاء تجویز نموده است، در چنین صورتی رعایت تمام مقررات لایحه اصلاح قسمتی از قانون تجارت مصوب ۲۴ اسفند ماه ۱۳۴۷ در باره شرکت های سهامی عام و خاص(د برحسب مورد) ضروری می باشد.

ملاحظه می شود که در قانون تجارت ایران تبدیل شرکت تضامنی به شرکت سهامی (اعم از عام و خاص)فقط در زمان حیات شرکت پیش بینی شده است و ظاهرا چنین تبدیلی پس از انحلال امکان پذیر نمی باشد ولی به نظر می رسد که با اصلاح ماده ۱۳۵ مذکور می توان به شرکا شرکت تضامنی امکان داد که حتی در زمان انحلال شرکتو در طول مدت تصفیه البته پس از پرداخت طلب طلبکاران، شرکت تضامنی را به شرکت سهامی عام یا خاص بر طبق مقررات مربوطه تبدیلنمایند.

تصفیه شرکت تضامنی پس از انتخاب مدیر یا مدیران تصفیه مشتمل بر عملیات زیر خواهد بود: نقد کردن دارائی شرکت منحله – وصول مطالبات شرکت منحله –پرداخت دیون شرکت منحله- تقسیم دارائی باقی مانده شرکت بین شرکاء

تذکراین نکته ضروری است که شرکت در زمان انحلال برای عملیات تصفیه، شخصیت حقوقی خود را حفظ می نماید.

اول-انتخاب مدیر یا مدیران تصفیه

در شرکت تضامنی،امر تصفیه با مدیر یا مدیران شرکت مزبور می باشد مگر آنکه شرکاء ضامن، اشخاص دیگری را از خارج یااز بین خود برای تصفیه معین نمایند. در صورتی که از طرف یک یا چند شریک ضامن تعیین اشخاص مخصوص جهت تصفیه پیشنهاد شده باشد و سایر شرکا با این امر موافق نباشند دادگاه اشخاصی را برای امر تصفیه تعیین خواهد کرد، ضمنا در هر مورد که مدیر یا مدیران تصفیهغیر مدیران شرکت باشند باید اسامی آنان در اداره ثبت شرکتها در تهران در دایره ثبت شرکتها در شهرستان ها و در نقاطی که دایره ثبت شرکتها در شهرستان ها و در نقاطی که دایره ثبت شرکتها وجود ندارد در اداره ثبت اسناد و املاک محل وقوع شرکت به ثبت رسیده و آگهی گردد(مستفاد از مواد ۲۰۳،۲۰۴،۲۰۵۴،ق.ت)

عزل مدیر یا مدیران تصفیه در قانون تجارت ایران پیش بینی نشده است، همچنین قانون تجارت ایران در مورد تمدید تصفیه، استعفا فوت، حجر یا ورشکستگی مدیر تصفیه در شرکتهای تضامنی سکوت اختیار کرده است ولی با عنایت به ماده ی (۲۱۸ق.ت) که مقرر می دارد:” هر شرکتی مجاز است در اساسنامه خود برای تصفیه ترتیب دیگری مقرر داد…” در این مورد می توان از مواد ۲۱۵، ۲۱۶، ۲۳۰،۲۳۱ راجع به شرکتهای سهامی عام و خاص استعانت نمود.

درموسسه حقوقی ثبت شرکت بین الملل کلیه مراحل ثبت شرکت تضامنی در استانهای البرز و تهران و شهر کرج کاملا به صورت تخصصی انجام میشود

دوم- وظایف مدیر یا مدیران تصفیه

مدیر یا مدیران تصفیه مکلفند به کارهای جاری شرکت خاتمه داده و تعهدات شرکت را اجرا نمایند و در صورت نیاز برای اجرای تعهدات شرکت معاملات جدید بنمایند.(مستفاد از مواد ۲۰۷و ۲۰۸ق.ت). یکی دیگر از وظایف مدیر یا مدیران تصفیه، وصول مطالبات شرکت تضامنی است. برای این منظور مدیران مزبور می توانند در نزد مقامات ذیصلاح قضائی شخصا یا توسط وکیل  از طرف شرکت اقمه دعوی نمایند ولی حق صلح و تعیین داور را ندارند مگر آنکه شرکا ضامن به آنان اجاره دهند و یا داوری به موجب قانون باشد(موتد ۲۰۷، ۲۰۸، ۲۰۹و ۲۱۰ ق.ت)

بالاخره تقسیم دارائی شرکت از جمله وظایف مدیر یا مدیران تصفیه است. آن قسمت از دارائی شرکت در مدت تصفیه مورد نیاز نمی باشد به طور موقت بین شرکا تقسیم می شود اما مدیر یا مدیران تصفیه باید حقوق طلبکاران را محلوظ و معادل قروضی که هنوز موعد پرداخت آن نرسیده است و همچنین  معادل مبلغی که در حساب بین شرکا شرکت تضامنی مورد اختلاغ می باشد موضوع نمایند.

ضمنا مدیر یا مدیران تصفیه حساب شرکا را نسبت به هم و سهم هریک از شرکارا از نفع و ضرر تعیین می نماید. در صورتی که در تقسیم بین شرا اخلاف نظر باشد حل مساله با دادگاه ذی صلاح می باشد(مواد ۲۱۱، ۲۱۲ ق.ت)

در مورد نحوه پرداخت دیون شرکت تضامنی و رعایت حقوق صاحبان مطالبات ممتازه و مسولیت مدنی مدیران، قانون تجارت ایران ساکت می باشد . در این مورد مراجعه به قوانین متعددو پراکنده که قبلا توسط نویسنده گردآوری شده است ضروری به نظر می رسد.

•             ج- مرور زمان

برابر ماده ی (۲۱۷ق.ت) ” دفاتر هر شرکتی که منحل شده با نظر مدیرثبت اسناد در محل معینی از تاریخ ختم تصفیه تا ده سال محفوظ خواهدماند”. ضمنا مدتمرور زمان در دعاوی مطروحه از طرف شخص ثالث علیه شرکا یا وراث آنان راجع به معاملات شرکت در صورتی که شرکا یا وراث قانونا مشول باشند ۵ سال سات و مبدا مرور زمان از روزی است که انحلال شرکت تضامنی یا استعفاء شریک یا اخراج او از شرکت در ادراه ثبت و آگهی مزبور قابل مطالبه شده باشد مرور زمان از روزی شروع می شود که طلبکار حق مطالبه پیدا کرده است(ماده ۲۱۹ ق.ت)

با عنایت به این که تعهدات شرکا تضامنی دینی و منقول می باشد و تبصرهد ماده ی (۲۱۹ق.ت) که مقرر می دارد :” دعوائی که سنخا تابع مرور زمان کوتاه تری بوده یا به موجب این قانون مرور زمان طولانی تری برای آن معین شده از مقررات این ماده مستثنی است” لذا مرور زمان طولانی تر مقرر در آئین دادرسر مدنی شامل تعهدات شرکا مذکور نسبت به اشخاص ثالث در مورد معاملات شرکت نمی گردد. به عبارت دیگز شرکاء شرکت تضامنی در مدت۵ سال از تاریخ جری مرور زمان هر کدام منفردا و متضامنا در مورد تعهدات شرکت در مقابل اشخاص ثالث مشوول می باشد  و به نظر می رسد که مرور زمان مزبور و سایر مرور زمانا های مندرج در قانون تجارت قاعده خاص بوده وبه قوت خود باقی و با احراز شرایط زیر جاری می گردد:

•             دعوی شخص ثالث علیه شرکاء شرکت تضامنی یا وراث آنها باشد.

•             شرکاء یا وراث آنها قانوناً مسؤول قرارداده شده باشند.

•             دعوی شخص ثالث راجع به معاملات (تعهدات) شرکت باشد.

مبدأ مرور زمان از تاریخ ثبت انحلال شرکت یا کناره گیری شریک یا اخراج او از شرکت در اداره ثبت، و اعلان در مجله رسمی شروع می شود.

قانونگذار در ماده ۲۱۹، ثبت و اعلان موارد پیش بینی شده را برای رفع هرگونه شبهه مبدأ مرور زمان قرار داده است مگر آنکه حق مطالبه بعد از ثبت و اعلان به وجود آمده باشد که در چنین صورتی طلبکار ذینفع مکلف است با ارائه مدارک لازم ابتداء مرور زمان را تعیین نماید.

درموسسه حقوقی ثبت شرکت بین الملل کلیه مراحل ثبت شرکت های تضامنی و کلیه تغییرات شرکتهای تضامنی و تدوین موضوعات شرکت های تضامنی و همچنین تنظیم و تدوین صورتجلسات در کمترین زمان در کرج و ته ران و دیگر نقاط ایران  با کارگروه تخصصی صورت میپذیرد.

 :: بازدید از این مطلب : 799
|
امتیاز مطلب : 12
|
تعداد امتیازدهندگان : 3
|
مجموع امتیاز : 3
تاریخ انتشار : چهار شنبه 10 آبان 1396 | نظرات ()
نوشته شده توسط : ali

 ثبت شرکت تعاونی

 موسسه ثبت شرکت کریم خان تمامی خدمات در رابطه با ثبت شرکت تعاونی را در اختیار شما قرار می دهد ، جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره 02188946700 تماس حاصل فرمایید.

توضیحاتی در خصوص ثبت شرکت تعاونی

شرکت تعاونی چیست؟

 

شرکت تعاونی، شرکتی است که همه سرمایه و یا حداقل بیش از نیمی از سرمایه‌ی آن به وسیله‌ی اعضا در اختیار شرکت تعاونی قرارگیرد و وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها، شرکت‌های دولتی و وابسته به دولت و تحت پوشش دولت، بانک‌ها،‌ شهرداری‌ها، شوراهای اسلامی کشوری، بنیاد مستضعفان و سایر نهادهای عمومی می‌توانند از راه وام بدون بهره یا هر راه مشروع دیگر از قبیل مشارکت، مضاربه، مزارعه، ‌مساقات، اجاره، اجاره به شرط تملیک، بیع شرط، فروش اقساطی و صلح، اقدام به کمک در تأمین یا افزایش سرمایه‌ی شرکت‌های تعاونی نمایند؛ بدون آن که  خود عضو  تعاونی باشند.

 

در مواردی که دستگاه‌های دولتی درراه اندازی تعاونی، مشارکت می کنند؛ ظرف مدتی که با موافقت طرفین درضمن انعقاد قرارداد شرکت، تعیین خواهد شد؛ سهم سرمایه‌گذاری دولت به تدریج بازپرداخت و صد درصد سرمایه به تعاونی تعلق خواهد گرفت.

 

تعاونی ها به دودسته تعاونی تولید و توزیع تقسیم می گردند: تعاونی‌های تولیدی، شامل تعاونی‌هایی است که در امور مربوط به کشاورزی، دامداری، ‌دام پروری، پرورش و صید ماهی، شیلات، صنعت و معدن، ‌عمران شهری و روستایی و مانند اینها فعالیت می‌نمایند.

 

‌تعاونی‌های توزیع، عبارتند از تعاونی‌هایی که کالاهای مورد نیازمشاغل تولیدی و یا مصرف کنندگان عضو خود را در چهارچوب مصالح عمومی و به منظور کاهش هزینه‌ها و قیمت‌ها تأمین می‌نمایند. ‌تعاونی‌های موضوع این قانون با رعایت قوانین و مقررات می‌توانند به امر صادرات و واردات در موضوع خود  نیز مشغول گردند.

مدارک  مورد نیاز جهت ثبت شرکت تعاونی

 

۱- تقاضای  کتبی ثبت

 

۲-  داشتن طرح پیشنهادی و  مجوز صادره از وزارت تعاون

 

۳- رسید پرداخت مقدار لازم التأدیه‌ی سرمایه

 

۴- موافقت‌  نامه اصولی تشکیل شرکت یا اتحادیه

 

اولین هیأت مدیره‌ی انتخاب شده  در شرکت تعاونی، مسئولیت دارد که پس از اعلام قبولی با انجام تشریفات اداری لازم نسبت به ثبت تعاونی اقدام نماید. لازم به تذکر است که به موجب مقررات وزارت تعاون، سرمایه‌ی تأمین یا تعهدشده از طرف اعضا در مرحله‌  تأسیس شرکت، باید برابر با یا بیشتراز ۵۱ درصد کل سرمایه‌ی شرکت باشد و هر تعاونی هنگامی ثبت و تشکیل می‌گردد که حداقل یک سوم سرمایه‌ی آن پرداخت و در صورتی که به صورت نقدی و جنسی باشد؛ تقدیم و تسلیم شده باشد. اعضای تعاونی نیز مکلفند مبلغ پرداخت نشده‌ی سهم خود را ظرف مدت مقرر در اساسنامه تأدیه نمایند.

مراحل ثبت شرکت تعاونی

 

۱- عقد قرارداد ثبت شرکت تعاونی با ثبت شرکت بین الملل

 

۲- جمع آوری  مدارک لازم

 

۳- انتخاب نام برای شرکت و ثبت نام شرکت

 

۴- امضاء اساسنامه و فرم های مورد نیاز توسط متقاضی

 

۵- روند مراحل اداری در اداره ثبت شرکت ها

 

۶- ارائه  شماره ثبت، آگهی ثبت و روزنامه رسمی به مشتری

 

    تعریف تعاون

 

تعاون ‚ تجسم  عینی وعملی آمال  و ارزش های جهانی بشر مثل آزادی  ‚ برابری ‚ اتحاد ‚ عدالت ‚ انصاف ‚ و در نهایت موفقیت اعضاء در دستیابی به اهداف مشترک است که با استفاده از روش های نوین کار گروهی و جمعی  ‚ تحقق می یابد .

 

تصمیم به تشکیل تعاونی ‚ به عنوان یکی از راهکارهای مطمئن در ایجاد بستری مناسب به منظورخلق  گروه و تیم هایی که با هدف رفع نیازهای مشترک اعضاء از جمله مباحث اقتصادی ‚ اشتغال ‚ نیازهای فرهنگی و اجتماعی تشکیل می شوند ‚ یک روش و رویکرد پسندیده و ارزشمند است . بهره گیری از توانمندی های فکری و مادی دیگران و ایجاد شرایط لازم درجهت تشریک مساعی ‚ مشارکت در تصمیم گیری ها و بهره مندی ازمنافع مشترک درکار و فکر از جدیدترین شیوه های مناسب مدیریتی و اعتقادات اجتماعی است که با اعتقادات دینی ما نیز عجین و همسان است .

 

با این حال همواره مشکلات عدیده ای پیش روی متقاضیان تشکیل تعاونی وجود داشته است که از جمله آنها عدم دسترسی به اطلاعات لازم ‚ موثر وکاربردی از مراحل مختلف تشکیل تعاونی و نحوه انجام فرآیندآن بوده است . در این رابطه ترویج تعاون همواره سعی داشته است تا با ارائه روش ها و راهنمایی های مناسب در این مسیر گام بردارد .

 

اگر شما تصمیم دارید با کمک دوستان ‚ همکاران ‚ همکلاسی ها و آشنایان خود یک شرکت تعاونی تشکیل دهید ، با بهره گیری از راهنمایی های این مجموعه و بهره مندی از مشورت کارشناسان ثبت شرکت بین الملل و کسب راهنمائیهای لازم فعالیت خود را آغاز نموده و یک تعاونی موفق داشته باشید .

 

    چگونه می توانیم شرکت تعاونی ایجاد کنیم ؟

 

شرکت های تعاونی باتوجه به اهداف و وظایفی که دارند به انواع مختلفی تقسیم می شوند.

 

انواع شرکت تعاونی از لحاظ نوع فعالیت

 

    ۱ ـ شرکت تعاونی تولیدی :

 

شرکتی است که به منظور اشتغال در امور مربوط به کشاورزی ‚ دامداری ‚ دامپروری ‚ پرورش و صید ماهی ‚ شیلات صنعت ‚ معدن ‚ عمران شهری ‚ روستائی و عشایری و نظایر اینها فعالیت می نماید و یک واحد تولیدی را تشکیل می دهند .

 

    ۲ـ شرکت تعاونی توزیعی :

 

تعاونی  است که نیاز مشاغل تولیدی و یامصرف کنندگان خود را در چارچوب مصالح عمومی و به منظورکاهش هزینه ها وقیمت ها تامین می نماید ودر امور مربوط به تهیه و توزیع کالا ‚ مسکن‚ خدمات و سایر نیازمندیهای اعضاء فعالیت می نماید .

 

آن دسته از شرکتهای تعاونی که فعالیت آنان تواماَ تولیدی و توزیعی باشد را شرکت تعاونی تولید و توزیع می نامند. شرکت تعاونی از لحاظ نوع عضویت نیز به دو گروه تقسیم می شود:

 

۱ ـ شرکت تعاونی عام

 

شرکتی است که عضویت در آن برای همه آزاد می باشد.تعداد اعضاء در این تعاونی ها حداقل ۵۰۰ نفر و براساس نوع تعاونی که وزارت تعاون تعیین کرده مشخص می شود و باید سهام آن را به عموم مردم عرضه نمایند .

 

۲ ـ شرکت تعاونی خاص

 

شرکتی است که عضویت درآن برای گروهی خاص مانند کارگران ، دانشجویان ، کشاورزان ، زنان، پزشکان ، وکلای دادگستری ،اعضاء هر صنف و مشاغل خاص و نظایر اینها با رعایت شرایط آزاد تعیین می شود و درنتیجه سهام آن فقط به افراد واجد شرایط واگذار می شود.:: بازدید از این مطلب : 670
|
امتیاز مطلب : 7
|
تعداد امتیازدهندگان : 2
|
مجموع امتیاز : 2
تاریخ انتشار : چهار شنبه 10 آبان 1396 | نظرات ()
نوشته شده توسط : ali

موسسه ثبت شرکت کریم خان تمامی خدمات در رابطه با ثبت طرح صنعتی را در اختیار شما قرار می دهد ، جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره 02188946700 تماس حاصل فرمایید.

طرح صنتی دایره وسیعی از محصولات صنعتی، خانگی ، اداری، ورزشی ، صنایع دستی، اسباب بازی ، مبلمان اداری ، لوازم برقی، خودرو و قطعات آن، ابزار های فنی و پزشکی بهداشتی ، اقلام لوکس، تزئینی ، منسوجات ، فرش و لباس گرفته تا ظروف آشپزخانه و پلاستیکی و حتی بسته بندی طیف وسیعی از محصولات نیز در حوزه طرح صنعتی می باشد. از اینرو و وفق ماده 20 قانون ثبت اختراعات، طرح های صنعتی علائم تجاری مصوب 1386 هرگونه ترکیب خطوط یا رنگها و هرگونه شکل سه بعدی یا خطوط، رنگها و یا بدون آن به گونه ای که ترکیب یا شکل یک فرآورده صنعتی یا محصول از صنایع دستی را تغییر دهد طرح صنعتی است". در ضمن طرح صنعتی تنها دسترسی به یک نتیجه فنی بدون تغییرشکل ظاهری مشمول حمایت از این قانون نمی شود.

به تعبیری دیگر طرح صنعتی معمولاً به شکل و ظاهر کلی یک محصول اشاره دارد و ویژگی های فنی یا عملکردی آن بدون در نظر گرفتن ماهیت زیبایی آن تحت حمایت قانون نمی باشد.

 

چرا طرح های صنعتی باید حمایت شوند؟

طرح صنعتی ارزش یک محصول را افزایش می هد. طرح صنعتی باعث می شود یک محصول برای مشتریان جذاب باشد و ممکن است حتی علت منحصر به فرد فروش محصولات گردد. بنابراین حمایت از طرح های صنعتی جزء راهبردهای اصلمی کسب و کار هر طراح یا تولید کننده باشد.

با حمایت از یک طرح صنعتی از طریق ثبت آن در اداره مالکیت صنعتی مالک از حق استفاده انحصاری و جلوگیری از نسخه برداری غیر مجاز یا تقلید توسط اشخاص ثالث برخوردار می شود. این امر ازنظر تجاری کاری مهم است چون توانائی رقابت کسب و کار را بهبود می بخشد و اغلب با خلق یک یا چند طرح جدید باعث افزایش درآمد  می شود.

 

ثبت طرح صنعتی چه امتیازی را موجب می گردد؟

- ثبت و با حمایت از یک طرح صنعتی از طریق ثبت آن در اداره کل مالکیت صنعتی ، مالک از حق انحصاری جلوگیری از نسخه برداری غیر مجاز و تقلید توسط اشخاص ثالث برخوردار می شود.

- ثبت طرح های صنعتی فعالیت صادقانه تجاری و رقابت عادلانه را تشویق می کند ضمن اینکه به نوبه خود تولید طیف وسیعی از محصولات که از نظر زیبائی شناختی جذاب هستند را ارتقاء خواهد داد.

- ثبت یک طرح ارزشمند باعث بازگشت مطلوب سرمایه گذاری شده چرا که مالک طرح باتوجه به اینکه اطمینان از انحصاری بودن محصول خود دارد در ارتقاع کیفیت آن دقت نموده و این امر موجب شناخت محصول و اطمینان بازار و مشتریان شده و در نتیجه درآمد بیشتری را بوجود می آورد.

- طرح های صنعتی دارائی تجاری هستند که می توانند ارزش و پرستیژ یک شرکت و محصولات آنرا افزایش دهد، هرچه موفقیت و عرضه یک طرح بیشتر باشد ارزش آن برای شرکت بیشتر خواهد بود.

- مالک طرح صنعتی ثبت شده می تواند با واگذاری اجازه بهره برداری از یک طرح به دیگر برای مدت مشخص از امتیازات لازم بهره مند گردد. به عبارتی دیگر طراح با نگاه تجاری می تواند به طور مستقیم یا غیر مستقیم به بازار تولید و تنوع محصولات کمک کند.

- ثبت یک طرح صنعتی به شرکت ها این فرصت را می دهد که میزان موفقیت محصولاتشان را در بازار ارزیابی نموده و با اطمینان از بازگشت سرمایه و انحصاری بودن آن نسبت به تولید و عرضه آن اقدام نمایند.

 

طرح های جدید و خلاقانه چه تأثیری برکسب و کار دارند؟

شرکت ها اغلب زمان و منابع قابل ملاحظه ای برای ارتقاء میزان جذابیت محصولاتشان اختصاص می دهند. طرح های اصل و جدید اغلب با اهداف زیر تهیه می شوند.

1- سازگار کردن محصولات به منظور اینکه برای بخش های خاص بازار جذابیت داشته باشند. تغییرات جزئی  در طرح برخی محصولات (مثلاًساعت) باعث می شود برای گروه های مختلف سنی، فرهنگی یا اجتماعی مناسب باشند. ضمن اینکه عملکرد اصلی یک ساعت بدون تغییر باقی می ماند، بطور کلی سلیقه کودکان و بزرگسالان در طراحی ممکن است متفاوت باشد.

2- ایجاد بازار مناسب جدید: در یک بازار رقابتی، بسیاری از شرکت ها در پی ایجاد بازار مناسب از طریق معرفی طرح های مبتکرانه برای محصولات جدید خود هستند تا آنها را از محصولات رقبایشان متمایز سازند. این امر در خصوص اقلام عادی مانند انواع قفل، کفش، فنجان و نعلبکی و همچنین اقلام گرانقیمت مانند جواهرات ، رایانه یا اتومبیل صادق است.

3- تقویت علائم: طرح های مبتکرانه اغلب با علائم متمایز کننده همراه هستند تا صفت مشخصه علائم تجارتی یک شرکت را ارتقاء بخشند. بسیاری از شرکت ها با تمرکز جدی بر طرح محصول خود وجهه علائم خود را بطور موفقیت آمیز ایجاد یا تغییر شکل دهند.

 

چگونه می توان طرح های صنعتی را حمایت کرد؟

در بسیاری از کشورها از جمله ایران طرح صنعتی باید ثبت شود تا تحت حمایت قوانین مربوط به طرح صنعتی قرار گیرد. طبق ماده 28 قانون ثبت اختراعات، طرح های صنعتی و علائم تجاری بهره برداری از هر طرح صنعتی ثبت شده توسط اشخاص غیر مشروط به موافقت مالک است که شامل ساخت ، فروش و وارد کردن اقلام حاوی طرح صنعتی ثبت شده است و مالک می تواند علیه هر شخصی که بدون موافقت او حقوق وی ناشی از ثبت را نقض کند در دادگاه اقامه دعوی نماید.

 

راه های ثبت طرح صنعتی چیست؟ یا چگونه می تون طرح صنعتی را ثبت کرد؟

الف- ثبت طرح صنعتی در داخل کشور

حمایت از طرح های صنعتی به قلمرو کشورها محدود می شود (اصل استقلال و اصل سرزمین) این یعنی حمایت از طرح صنعتی بطور کلی به کشور یا منطقه ای محدود می شود که طرح مزبور را در آنجا ثبت کرده است بنابر این اگر مایلید طرح صنعتی تان در بازارهای صادراتی حمایت شوند باید مطمئن شوید در آن کشورهای خاص تقاضانامه کسب حمایت تسلیم نموده اید.

باید حتماً به خاطر داشته باشید که ظرف 6 ماه از تاریخی که تقاضای کسب حمایت در اولین کشور تسلیم شد فرصت دارید هنگام تقاضای کسب حمایت در سایر کشورها از حق تقدم استفاده نمایید بعضی از کشورها پس از پایان 6ماه حق تقدم طرح صنعتی تقاضا شده را افشاء شده تلقی نموده و از ثبت آن خودداری می نمایند.

برای ثبت طرح صنعتی در داخل کشور؛ متقاضی باید به سایت iripo.ssaa.ir مراجعه پس از تکمیل اظهارنامه و پیوست نمودن ضمائم قانونی بصورت الکترونیکی به اداره مالکیت صنعتی ارسال نماید. مراتب پس از بررسی و انطباق آن با مفاد قانون و آئین نامه و در صورت عدم وجود منع قانونی بنام متقاضی ثبت و تحت حمایت قانون قرار خواهد گرفت.

ب- ثبت طرح صنعتی در خارج از کشور

1-ثبت ملی

ثبت ملی به مانند ثبت در کشور مبدا (داخلی) می باشد یعنی متقاضی باید پس از انتخاب کشور هدف با انتخاب وکیل یا مراجعه حضوری (بستگی به قانون ملی کشور هدف دارد) کلیه مدارک را به زبان کشور هدف ترجمه پس از تایید مراجع ذی صلاح به اداره مربوطه ارائه نماید که مستلزم هزینه و زمان بیشتری خواهد بود.

2- ثبت منطقه ای:

گروهی از کشورهای معاهده همکاری منطقه ای را ایجاد کردند که در صورت ثبت در یکی از کشورهای عضو، سایر کشورهای عضو آن معاهده آن طرح را حمایت خواهند نمود اتحادیه های منطقه ای شامل حوزه های ذیل می باشند.

الف- اداره منطقه مالکیت صنعتی آفریقا (ARIRO) برای حمایت از طرح ها در کشورهای آفریقایی انگلیسی زبان

ب - اداره طرح های بلوکس (BDO) برای حمایت در بلژیک هلند و لوکزامبورگ

ج - اداره هماهنگ سازی بازارهای داخلی (OHIM) برای طرح های اتحادیه ای در کشور عضو اتحادیه اروپایی

د - سازمان مالکیت معنوی آفریقا (OAPI) برای حمایت از کشورهای آفریقائی فرانسه زبان

3- ثبت بین المللی

ابتدا باید گفته شود که درهیچ نقطه ای از جهان سیستمی وجود ندارد که شما طرح خود را در یک کشور ثبت نموده و در سایر کشورها حمایت شود. همچنانکه توضیح داده شد فقط در ثبت منطقه ای آنچه در شرایط خاص چنین سیستمی وجود دارد به هرحال برای ثبت بین المللی شما طبق موافقت نام لاهه (معاهده‌ای که به منظور ثبت بین المللی "تقاضای یکپارچه" طرح صنعتی به وجود آمده و سازمان جهانی مالکیت معنوی (wipo)  متولی اجرای آن را بر عهده دارد) اتباع هریک از کشورهای عضو موافقتنامه می‌توانند با تکمیل یک تقاضانامه بین المللی به بخش اجرای معاهده لاهه مستقر در سازمان جهانی مالکیت معنوی تسلیم نماید، در خواست وی به کشورهای مورد تقاضا ارسال (احتمال دارد بعضی کشورها تقاضای ثبت شما را پذیرفته بعضی از کشورها هم نپذیرند) درصورت پذیرش در کشورهای مورد تقاضا مورد حمایت قرار خواهد گرفت اما کشورهایی که تقاضای شما را رد کردند شما می توانید به این تصمیم اعتراض نمایید. چنانچه ثبت شود مورد حمایت قرار خواهد گرفت (فعلاً کشور ما عضو این موافقت نامه نمی باشد.)

 

حمایت از طرح صنعتی چه حقوقی را بوجود می آورد؟

هرگاه یک طرح صنعتی ثبت شود مورد حمایت قرار خواهد گرفت،  مالک آن از حق استفاده انحصاری و جلوگیری از نسخه برداری غیرمجاز یا تقلید توسط اشخاص ثالث برخوردار می شود. این حق جلوگیری، سایرین را از ساخت، عرضه ، واردات، صادرات یا فروش هر محصولی که طرح در آن بکار رفته یا در آن گنجانده شده است منع نماید. ماده 28 قانون ثبت اختراعات، طرح های صنعتی و علائم تجاری شیوه عملکرد ، میزان واقعی حمایت از طرح صنعتی ثبت شده را تعیین نموده است

بعنوان مثال:

فرض کنید شرکت شما، مبلی را با طرحی ابتکاری طراحی کرده است. آن را در اداره مالکیت صنعتی به ثبت رسانده و در نتیجه برای مبلی با طرح مزبور حق استفاده انحصاری بدست آورده است. این به آن معنی است که اگر متوجه شوید یکی از رقبای شما مبلی را با همان طرح یا طرحی که ساساً عین طرح شما است را ساخته یا وارد می کند و می فروشد، قادر خواهید بود استفاده از طرح تان توسط شخص مزبور جلوگیری کنید و جبران خسارات تقاضا نمایید.

بنابراین ، با اینکه نمی توانید از تولید محصولات رقابتی توسط رقیبان تان جلوگیری کنید ولی می توانید از ساخت محصولاتی که عین کالاهای شما هستند و از خلاقیت شما سوء استفاده می کنند جلوگیری نمایید.

 

چه طرح هایی بعنوان طرح صنعتی قابل ثبت است؟

. طرح باید "جدید" باشد یک طرح در صورتی جدید محسوب خواهد شد که عین آن قبل از تاریخ تسلیم یا تقاضانامه ثبت در دسترس عموم نباشد.

. طرح باید "اصیل" اصل باشد. یک طرح در صورتی اصل محسوب می شود که بطور مستقل توسط طراح پدیده آمده باشد و کپی یا تقلیدی از طرح های موجود نباشد.

. طرح باید شخصیت فردی داشته باشد. یعنی تأثیر کلی که طرح بر کاربر آگاه بوجود می آورد با تأثیر کلی که طرح های قبلی که قبلاً در دسترس عموم قرار گرفته اید بر آن کاربر بوجود می آورند، تفاوت داشته باشد.

 

چه طرح هایی تحت حمایت قانون طرح های صنعتی قرار ندارند؟

1- طرحهايي كه جديد يا اصيل نباشند

2- طرحهايي كه قبل از تسليم اظهارنامه در هر نقطه اي از جهان افشا شده باشند.

3- طرحهايي كه بهره برداري از آنها خلاف موازين شرعي يا نظم عمومي و اخلاق حسنه باشند.

4- طرحهايي كه حاوي نمادها يا نشانه هاي رسمي باشند.

5- طرحهايي كه درنتيجه عملكردفني بدون تغيير ظاهري ايجاد شوند.

6- طرحهايي كه نتوان آنرا جای دیگری ساخت

7- طرحهايي كه شکل ثابت ندارند

8- قسمتی از یک طرح که به تنهایی مفهومی ندارد

9- طرح هایی که عیناً در طبیعت وجود دارند

10- اشکال هندسی

11- طرح هایی که به الکتریسیته وابسته هستند

 

مهلت ارفاق چیست؟

طبق ماده 26 قانون

استفاده از مهلت ارفاقي مقرر در بند هـ ماده 4 قانون از جمله ناظر بر موارد زير است:

1- افشاء به دليل يا در نتيجه سوء استفاده اشخاص ثالث يا ذي‌حق قبلي متقاضي انجام شده باشد؛

2- افشاء در نتيجه شركت در يك نمايشگاه رسمي باشد كه در اين فرض متقاضي بايد گواهي شركت در اين نمايشگاه را كه به تأييد مسئولان ذي‌ربط رسيده همراه با درج اين مطلب كه اختراع فقط در نمايشگاه مذكور به نمايش گذاشته شده است، ظرف 30 روز از تاريخ تسليم اظهارنامه به مرجع ثبت تسليم نمايد.

تبصره – منظور از نمايشگاه رسمي نمايشگاهي‌است كه توسط دولت يا ادارات ذي‌صلاح داخلي تشكيل مي‌شود و يا توسط دولت يا اشخاص ذي‌صلاح در يك كشور عضو كنوانسيون پاريس و در سطح بين‌المللي برگزار مي‌گردد. در فرض اخير گواهي مسؤولان ذي‌ربط نمايشگاه رسمي بايد به تأييد نمايندگي‌هاي جمهوري اسلامي ايران رسيده باشد.

 

مدت حمایت از طرح صنعتی چقدر می باشد؟

مدت اعتبار طرح صنعتي پنج سال از تاريخ تسليم اظهارنامه ثبت آن خواهد بود. اين مدت را مي‌توان براي دو دوره پنجساله متوالي ديگر پس از پرداخت هزينه مربوط تمديد نمود. پس از انقضاء هر دوره كه از پايان دوره شروع مي‌شود، يك مهلت شش ماهه براي پرداخت هزينه تمديد گرديده و همچنين جريمه تأخير در نظر گرفته خواهد شد.

 

اگر طرح صنعتی بهبود عملکرد را با ویژگی های زیبائی شناختی ترکیب شده باشد. چکار باید کرد؟

برای کسب حق انحصاری در خصوص بهبود عملکرد یک محصول، عموماً توصیه می شود تقاضای حمایت از اختراع را تسلیم کنید یا اگر عملکرد محصول بدیهی و واضح نباشد، آنرا بعنوان اسرار تجاری حفظ کنید. با اینحال اغلب یک محصول جدید بهبود عملکرد را با ویژگی های نوآورانه زیبائی شناختی ترکیب می کند، فرض کنید شما یک تلفن همراه ممکن است نتیجه سلسله ای از بهبودهای اجزاء الکترونیک باشد و ممکن است بعنوان اختراع حمایت شود ، طرح اصل تلفن همراه شما را بعنوان یک طرح صنعتی می توانید به ثبت برسانید. آیا می توانید تقاضای ثبت هر دو را بنمائید؟ پاسخ مثبت است. بسیاری از طراحان جوانب مختلف محصولات خود را توسط حقوق مختلف مالکیت معنوی حمایت می کنند، با این حال، به خاطر داشتن تفاوت بنیادین بین ا ختراعات و مدل های مصرفی برای ابداعاتی هستند که بهبودهای عملکردی یک محصول را بوجود می آورند. حمایت طرح صنعتی برای شکل ظاهری یک محصول است.

 

استراتژی طراحی صنعتی در راهبرد تجاری چگونه باید باشد؟

جایگاه هر طرح در تصمیم گیری های مدیریتی متفاوت است

تصمیم گیری درخصوص چگونگی ، زمان و مکان طرح های صنعتی یک شرکت ممکن است بر سایر حوزه های مدیریت طرح تأثیر مهم داشته باشد. بنابراین، گنجاندن مسائل مربوط به حمایت طرح ها در راهبردهای بزرگتر تجاری یک شرکت بسیار ضروری است. برای مثال ، نوع حمایت، هزینه ها، کارآمد بودن حمایت و مسائل مربوط به مالکیت طرح ممکن است هنگام اتخاذ تصمیمات زیر ملاحظات مهمی باشند:

• آیا طرح ها باید در شرکت شما تهیه شوند یا به آژانس های خارج از شرکت سفارش تهیه آنها داده شود؛

• زمان استفاده اولیه یک طرح جدید در تبلیغات بازاریابی یا نمایش عمومی در یک نمایشگاه؛

• کدام بازارهای صادراتی باید مورد نظر قرار بگیرند؛

• اجازه بهره برداری از یک طرح چگونه و چه زمان باید به اشخاص ثالث تفویض یا به آنها انتقال داده شود تا در مقابل دریافت منابع مالی، از آنها در تجارت استفاده کنند.

 

چه کسی می تواند تقاضای ثبت طرح صنعتی نماید؟

بطوریکه شخصی که طرح را بوجود آورده است یا اگر وی به موجب یک قرارداد استخدام یا فروش به کارفرمای او تعلق پیدا کرده باشد. می تواند ثبت طرح را تقاضا کند. متقاضی می تواند یک شخص حقیقی (مثلاً یک طراح) یا یک شخص حقوقی (مثلاً یک شرکت) باشد. در هر مورد دو صورت، تقاضانامه ثبت را می توان بطور مستقیم یا از طریق وکیل تسلیم نماید. اگر شما متقاضی خارجی هستید ممکن است مجبور شوید تقاضانامه خود را توسط وکیلی تسلیم کنید.

 

چه کسی از حقوق طرح صنعتی برخوردار خواهد بود؟

پدید آورنده یک طرح، یعنی طراح، معمولاً اولین مالک طرح است مگر اینکه موارد و شرائط خاص وجود داشته باشند. برای مثال، اگر شخصی که در استخدام کارفرما است طرحی را طبق شرائط مندرج در قرارداد استخدام پدید آورده باشد، یعنی طی ساعات کاری در داخل شرکت و بعنوان بخشی از وظایف خود در شرکت اینکار را انجام داده باشد، طرح (و حقوق مربوط) به کارفرما تعلق خواهد داشت یا از طریق انتقالنامه رسمی کتبی باید منتقل شود. اگر طرح توسط یک طراح خارج از شرکت طبق قرار داد تهیه شده باشد. حقوق مربوط به آن عموماً به شرکتی تعلق خواهد داشت که طرح را سفارش داده است، در اینگونه موارد، چنین تلقی می شود که طرح برای استفاده شخصی تولید شده است که طرح را سفارش داده است و در نتیجه شخص مزبور مالک آن است. با مشخص کردن دقیق مسائل مربوط به مالکیت در قرارداد اصلی که با طراح منعقد می شود می توان از سوء تفاهم های آتی جلوگیری کرد. همچنین باید به خاطر داشته باشید که طراح محصول می تواند درخصوص ترسیمات طرح اصلی بطور خودکار از حق کپی رایت برخوردار شود و این موضوع نیز باید در قرارداد ذکر شود. باید توضیح داده شود که به قانون ایران برای یک طرح دو نوع حق وجود دارد. یکی حق مادی و دیگری حق معنوی اولی قابل نقل و انتقال یا خرید و فروش می باشد اما دومی قابل نقل و انتقال یا خرید و فروش نمی باشد و طراح یک طرح الی ابد شخص خاص است اما مالک می تواند بوسیله نقل و انتقال عوض شود.

 

آیا می توان اجازه بهره برداری از طرح صنعتی ثبت شده به اشخاص ثالث تفویض کنید؟

منافع یک طرح ثبت شده طی تشریفات خاص قابل واگذاری می باشد. هنگامی که مالک طرح (دهنده اجازه) به شخص ثالث (گیرنده اجازه) اجازه می دهد از طرح صنعتی خود برای هر منظوری که طرفین در مورد آن به توافق رسیده اند استفاده کند، اجازه بهره برداری به این شخص تفویض می شود. در چنین موارد، قرارداد اجازه بهره برداری عموماً بین دو طرف امضاء می شود و شرائط و حدود موافقت نامه در آن به صراحت قید می شود.

قراردادهای بهره برداری اغلب در خصوص کشورهائی که گیرنده اجازه می تواند در آنها از طرح استفاده کند، مدت قرارداد و نوع کالاهائی که طرح می تواند برای آنها بکار رود محدودیت هائی راشامل می شوند. به منظور تفویض اجازه بهره برداری از طرح درکشورهای خارجی باید قبلاً طرح خود را در کشورهای موردنظر ثبت یا حداقل تقاضانامه ثبت آن را تسلیم کرده باشید.

تفویض اختیار به سایرین برای استفاده از طرح صنعتی شما از طریق قرارداد اجازه بهره برداری کسب و کار شما را قادر خواهد کرد منبع درآمد مضاعف داشته باشد و وسیله ای معمول برای استفاده از حق انحصاری یک شرکت درخصوص طرح های صنعتی آن است.

موافقت نامه های اجازه بهره برداری از طرح های صنعتی اغلب در موافقت نامه های جامع تر بهره برداری گنجانده می شوند که تمام جوانب یک محصول (یعنی نه فقط عناصر بصری آن) را دربر می گیرند.

 

در صورت تقلید نسخه برداری یا نقض حق چگونه می توانید حقوق طرح های صنعتی خود را اعمال کنید؟

اجرای حقوق مالکیت صنعتی ممکن است موضوعی پیچیده باشد. باید به خاطر داشته باشید که مسئولیت اصلی شناسائی و اقدام قانونی علیه تقلیدکنندگان یا نقض کنندگان حقوق طرح های صنعتی به عهده مالک آن است. به عبارت دیگر، شما مسئول هستید تا براستفاده از طرح خود در بازار نظارت کنید، تقلید کنندگان یا جعل کنندگان را شناسائی کنید و تصمیم بگیرید چگونه و چه زمان علیه آنها اقدام قانونی انجام دهید.

هرگاه متوجه شدید نقض حق انجام می گیرد، می توانید بعنوان گام اول اخطاریه ای ارسال کنید و نقض کننده حق را از تناقض احتمالی بین طرح او و حقوق انحصاری شما مطلع کنید. اگر نقض حق ادامه یافت، شاید لازم باشد علیه نقض کننده از طریق مراجع قضائی اقدام و شکایت نمایید.

به منظور جلوگیری از واردات کالاهای ناقض حق، از طریق مقامات گمرکی راهکارهای لازم در اختیار مالک طرح قرارداده می شوند.

طبق ماده61  قانون ثبت اختراعات، طرح های صنعتی و علائم تجاری هر شخصي كه با علم و عمد مرتكب عملي شود كه طبق مواد(15)، (28) و (40) نقض حقوق به شمار آيد يا طبق ماده (47) عمل غيرقانوني تلقي شود، مجرم شناخته‌شده و علاوه بر جبران خسارت به پرداخت جزاي نقدي از ده ‌ميليون (10.000.000) ريال تا پنجاه ميليون (50.000.000)ريال يا حبس تعزيري از نود و يك روز تا شش ماه يا هر دوي آنها محكوم مي‌شود.
:: بازدید از این مطلب : 707
|
امتیاز مطلب : 7
|
تعداد امتیازدهندگان : 3
|
مجموع امتیاز : 3
تاریخ انتشار : چهار شنبه 10 آبان 1396 | نظرات ()
نوشته شده توسط : ali

موسسه ثبت شرکت کریم خان تمامی خدمات در رابطه با ثبت شرکت سهامی عام را در اختیار شما قرار می دهد ، جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره 02188946700 تماس حاصل فرمایید.

شركت سهامی عام نوع بخصوص ومنحصر بفرد شركت های بزرگ می باشد كه اجازه فروش سهام به عموم مردم را دارد و مردم می توانند در هنگام اعلام پذیره نویسی به شعب بانك اعلام شده مراجعه و ورقه تعهد سهم را امضا و وجوه معینه را به حساب شركت واریز نمایند. ذیلا توضیحات مختصری در خصوص این نوع شركت با استفاده از مفاد لایحه اصلاحی قانون تجارت بیان می گردد.

 

شركت هایی كه موسسین آنها قسمتی از سرمایه شركت را از طریق فروش سهام به مردم تامین می كنند شركت سهامی عام نامیده می شود و باید بلافاصله قبل یا بعد از نام شركت عبارت سهامی عام در كلیه اوراق و اطلاعیه ها و اگهی های شركت بطور روشن و خوانا قید شود (مستفاد از ماده ٤ ل.ا.ق.ت) و سرمایه در موقع تاسیس شركتهای سهامی عام نباید از پنج میلیون ریال كمتر باشد و در صورتی كه بنا به موجباتی سرمایه شركت سهامی عام در هر زمان كمتر از مبلغ مذكور شود باید ظرف یك سال از طریق افزایش سرمایه - سرمایه شركت به حد مقرر برسد و در صورت عدم حصول شركت سهامی عام باید به انواع شركت های دیگر مصرح در قانون تجارت تبدیل شود و در غیر این صورت هر ذینفع ( سهامدار) می تواند انحلال شركت سهامی عام را از دادگاه صلاحیتدار تقاضا نماید

 

نحوه انتخاب مدیران

 

شركت سهامی عام و خاص بوسیله هیئت مدیره ای كه از بین سهامداران انتخاب شده و كلا یا بعضا قابل عزل می باشند. اداره می شود. به موجب ماده ١٠٧ لایحه اصلاحی قانون تجارت مصوب ١٣٤٧ سهامدار بودن اعضای هیئت مدیره الزامی است.

 

اما به نظر می رسد این الزام برای هیئت مدیره كه از مهم ترین اركان شركت و مغز متفكر و موتور محركه آن به شمار می رود. منطقی نباشد. زیرا امروزه مدیریت به صورت یك امر تخصصی درآمده و ثابت شده است كه اكثر صاحبان شركت ها مانند صنایع حمل و نقل و ... با همه علاقه و دلسوزی دیگر نمی توانند مدیری موفق باشند. بنابراین محروم كردن شركت ها از استفاده چنین افرادی لایق نوعی علم گریزی وعین ضرر است .هر چند درعمل برای جبران این نقیصه سهامداران قسمتی از سهام خود را به فردی كه متخصص امر مدیریت است تملیك می كنند تا او واجد شرایط عضویت در هیئت مدیره شود. اما به موجب یك قرراداد از وی تعهد گرفته میشود كه پس از اتمام دوره مدیریت سهم مزبور را به تملیك كننده مسترد دارد.

 

قانونگذار واژه اداره شركت توسط هیئت مدیره را برای اولین بار در لایحه اصلاح قانون تجارت مصوب ١٣٤٧ به كار برده است. اما در آن تعریفی از مدیران به عمل نیاورده است و صرفا در ماده ١٠٧ لایحه مذكور چنین مقرر كرده است: (شركت سهامی به وسیله هیئت مدیره ای كه از بین صاحبان سهام انتخاب شده وكلا یا بعضا قابل عزل می باشند اداره خواهد شد. به نظر نمی رسد با پرهیز از تعریف عناوینی با چنین اهیمت بتوان مشكلات مربوط به آن را حل نمود. درهر حال در مقام تعریف مدیران شاید بتوان گفت: مدیران افراد با صلاحیتی هستند كه به وسیله صاحبان سهام برای مدت معینی انتخاب شده و كنترل و اداره شركت را به عهده دارند. با وجود آنكه طبق ماده ٤٧ قانون تجارت مصوب ١٣١١ داره شركت سهامی به عهده یك یا چند نماینده (كه از میان شركا به سمت مدیری انتخاب می شدند) قرار داشت و در هیچ یك از مواد قانون اخیر الذكر نیز اشاره ای به هیئتی بودن مدیریت شركت سهامی نشده بود ولی عملا هیئت مدیره اداره امور شركت را بر عهده داشت. هم چنین حداقل تعداد اعضای هیئت مدیره در شركت های سهامی عام را ماده ١٠٧ تعیین نموده. به موجب قسمت اخیر این ماده اعضای هیئت مدیره درشركت های سهامی عام نباید كمتر از پنج نفر باشد ولی راجع به حداقل تعداد اعضای هیئت مدیره در شركت های سهامی خاص صراحتی ندارد. ماده ٣ )ل.ا.ق.ت.) بطور اطلاق بیان می دارد كه تعداد شركا در شركت های سهامی نباید از سه نفر كمتر باشد. متعاقب آن در ماده ٤ شركت سهامی را به دو نوع عام و خاص تقسیم می كند بنابراین حداقل تعدا اعضای هیئت مدیره مندرج در ماده ٣ باید هر دو نوع شركت سهامی عام و خاص را شامل گردد كه چنین نیست زیرا ماده ١٠٧حداقل تعداد اعضای هیئت مدیره را در شركت سهامی عام ٥ نفر ذكر میكند. یدین ترتیب ملاحظه می گردد كه بین مواد ٣ و ١٠٧ قانون مذكور تعارض وجود دارد. یعنی چگونه ممكن است شركت سهامی عام كه می تواند با سه نفر عضو تشكیل شود باید حداقل ٥ مدیر داشته باشد؟ برای رفع این تعارض می توان چنین توجیه نمود كه ماده ١٠٧ وارد بر ماده ٣ بوده و اطلاق آن را در مورد شركت های سهامی عام ازبین برده و بدین نحو ماده ٣ را تخصیص می دد. از طرفی چون در هیچ یك از مواد (ل.ا.ق.ت.) در مورد تعداد اعضای هیئت مدیره شركت های سهامی خاص جاری است و بدین ترتیب اعضای هیئت مدیره درشركت های سهامی خاص نمیتواند از سه نفر عضو كمتر باشد.

 

به طوری كه ملاحظه میگردد قانونگذار حداقل اعضای هیئت مدیره شركت های سهامی را بر شمرده اما حداكثر تعداد آنان را پیش بینی نكرده است. از این رو تعداد اعضای هیئت مدیره در هر دو نوع شركت سهامی می تواند به هر تعداد باشد و این امر ممكن است نظم اداره شركت را مختل نماید. به نظر میرسد چنانچه مقنن سقفی برای تعداد اعضای هیئت مدیره تعیین یا تناسبی بین تعداد سهامداران از یك سو و تعداد مدیران از سوی دیگر برقرار نماید مفید خواهد بود.

 

به موجب ماده ١٠٧ (ل.ا.ق.ت.) شركت سهامی بوسیله هیئت مدیره ای كه از بین صاحبان سهام انتخاب شده وكلا یا بعضا قابل عزل می باشند اداره خواهد شد. عده اعضای هیئت مدیره در شركت های سهامی عمومی نباید از پنج نفر كمتر باشد.

 

با توجه به مفاد ماده مذكور:

 

اولا: اشخاصی به عضویت هیئت مدیره پذیرفته خواهند شد كه سهامدارشركت باشند به عبارت دیگر عضو هیئت مدیره را نمی توان از غیر سهامداران شركت انتخاب نمود.

 

ثانیا: اعضای هیئت مدیره در هر موقع توسط مجمع عمومی قابل عزل می باشند. هر چند ماده مذكور صراحتا مرجع عزل مدیران را مشخص نكرده است ولی عبارت صاحبان سهام در آن مجمع عمومی متبادر به هن میگردد. چنانچه ماده ٧٢ (ل.ا.ق.ت.) می گوید: مجمع عمومی شركت سهامی از اجتماع صابحان سهام تشكیل می شود... بنابراین مجمع عمومی شركت هر زمان می تواند تمام یا بعضی از اعضای هیئت مدیره را از سمت مدیری عزل نماید و این مهم را بدون ارائه هیچ گوه دلیلی عملی سازد. در توجیه این امر گفته اند كه در واقع رابطه مجمع عمومی با هیئت مدیره رابطه وكیل و موكل است. لذا مجمع عمومی كه صابحان سهام تشكیل شده است. هر زمان اختیار دارد با رعایت مقررات و تشریفات مندرج در قانون تمام یا بعضی از اعضای هیئت مدیره را از سمت خود عزل نماید.

 

بعضی از علمای حقوق تجارت نیز با عزل اعضای هیئت مدیره به نحوی كه در ماده ١٠٧ مذكور پیش بینی گردی موافق گردید موافق نیستند و معتقدند كه مدیر جزیی از اركان شركت است و همانطور كه نمی تواد درهر شرایطی استعفا كند نباید درهر شرایطی هم قابل عزل باشد (معذلك با توجه به قاعده آمره عزل مدیر این راه حل اجتناب ناپذیر است) این گروه مخالف استعفای بلاتوجیه مدیر نیز هستند.       

 

ثبت شرکت تعاونی

 

تعاونی فراگیرملی: نوعی تعاونی متعارف یا سهامی عام است که به منظور فقر زدایی از سه دهک پایین درآمدی جامعه تشکیل می شود.عضویت سایر افراد در این تعاونی آزاد است ولی در بدو تشکیل حداقل هفتاد درصد اعضا آن باید از سه دهک پایین درآمدی باشند

 

تعاونی دانش بنیان: مطابق ماده 10 قانون حمایت از شرکت ها و موسسات دانش بنیان و تجاری سازی نوآوری ها و اختراعات ، شرکت ها و موسسات دانش بنیان شرکت یا موسسه یا تعاونی است که به منظور هم افزایی علم و ثروت ،توسعه اقتصاد دانش محور ، تحقق اهداف علمی و اقتصادی (شامل طراحی و تولید کالا و خدمات) در حوزه فن آوری های برتر و با ارزش افزوده فراوان در تولید نرم افزار های مربوط تشکیل می شود

 

ثبت موسسه

 

در کنار شرکتها که به کار تجارت اشتغال دارند قانون گذار نهاد حقوقی خاصی را که دارای شخصیت حقوقی می باشد . جهت انجام اموری که جنبه غیر تجاری دارد از قبیل کارهای علمی و ادبی یا امور خیریه یا خدماتی پیش بینی نموده است . ماده یک آیین نامه اصلاحی ثبت تشکیلات و موسسات غیر تجاری ، موسسه غیر تجاری را چنین تعریف نموده است :

 

"مقصود از تشکیلات و موسسات غیر تجارتی مذکور در ماده 584 قانون تجارت کلیه تشکیلات و موسساتی است که برای مقاصد غیر تجارتی از قبیل امور علمی یا امور خیریه وامثال آن تشکیل می شود اعم از آنکه موسسین و تشکیل دهندگان قصد انتفاع داشته یا نداشته باشند."

 

بنابراین ارائه خدامات علمی و آموزشی و خدمات شهری و ارائه کمک های انسانی در قالب شخصیت حقوقی متصور بوده و از این جهت موسسات غیر تجاری به دو قسمت تقسیم می شوند:

 

الف:موسساتی که مقصود از تشکیل آنها جلب منافع و تقسیم آن بین اعضای خود نباشد ، اینگونه موسسات اصطلاحا موسسات غیر انتفاعی نامیده می شود . کلیه فعالیتهای اجتماعی از قبیل انجمن های اسلامی و تخصصی و علمی خاص و احزاب و دستجات سیاسی و موسسات خیریه و صندوق های قرض الحسنه در قالب این گونه موسسات متصور می باشد و موسسین آن هنگامی که در خواست ثبت می نمایند توسط اداره ثبت شرکتها ، مراتب از اداره کل اطلاعات نیروی انتظامی استعلام می شود و پس از وصول پاسخ مثبت ، نسبت به اقدام می گردد.

 

ب:موسساتی که مقصود از تشکیل آن ممکن است جلب منافع مادی و تقسیم منافع مزبور بین اعضای خود یا غیر باشد . اینگونه موسسات ،موسسات غیر تجاری نامیده می شوند. بنابراین فعالیتهایی از قبیل آموزشگاه های علمی و فنی و کلاس های زبان و مدارس غیر انتفاعی و موسسات گاز رسانی یا ارائه خدمات شهری مانند نظافت و فضای سبز و موارد دیگر در زمینه های فوق در قالب موسسات غیر تجاری متصور می باشد و موسسین باید پس از به ثبت رساندن موسسه نسبت به اخذ مجوز فعالیت اقدام نمایند.

 

ثبث ان جی او(NGO)

 

سازمان مردم نهاد به تشكلهایی اطلاق می شود كه توسط گروهی از اشخاص حقیقی غیر حكومتی بصورت داوطلبانه با رعایت مقررات مربوط تاسیس شده و غیر انتفاعی، غیر سیاسی و عضو پذیر می باشد.

 

ویژگی های سازمان های مردم نهاد

 

1- غیر دولتی بودن

 

به این معنی كه این سازمانها براساس یك تصمیم دولتی تاسیس نمی شوند بلكه با انگیزه و ماهیتی كاملا" غیر دولتی شكل می گیرند. اشخاص حقیقی یا حقوقی خصوصی مؤسس آنها می باشند و سازمان جزئی از تشكیلات بدنه عمومی دولت دانسته نمی شود.

 

2- غیر انتفاعی بودن

 

به این معنی كه دستیابی به درآمد وسود هدف نهایی سازمان تلقی نشود و در صورتیكه فعالیت درآمد زایی را دنبال كند كلیه درآمدهای حاصله صرف هزینه های مربوط به فعالیت ها و اهداف سازمان گردد تصمیم اولیه و یا هرگونه رویكرد آنها به سوی فعالیت اقتصادی تنها با یافتن سود انحراف اساسی از مسیر صحیح می باشد. نهادهای مردمی به مفهوم واقعی كلمه همیشه غیرانتفاعی است و با بالابردن كیفی و كمی فعالیتهای خود به جذب كمك های مردمی حتی دولت می پردازد. .

 

3- خود جوش بودن و تمایل به استقلال

 

به این معنی كه این سازمانها سعی می كنند برای تحقق اهداف خود تا حد امكان از درجه استقلال بالایی برخوردار باشند سازمانهای مردم نهاد بایستی خود جوش و برآمده از مردم باشد یعنی مردم خود به این نتیجه برسند كه با حركتی دسته جمعی هرچند در اندازه كوچك، با جمع آوری از منابع ملی و بین المللی و نیز نیروهای انسانی علاقمند گره ای از مشكلات جامعه بگشایند.

 

 

 

 

 

4- داشتن هدف مشخص

 

زمینه فعالیت سازمانها متناسب با اهداف آنها مشخص است ، معمولا" هر سازمانی یكی از اهداف علمی ، بهداشتی ، خدماتی، زیست محیطی ، فرهنگی ، اجتماعی ، ادبی ، و . . . را دنبال می كند. ماهیت اینگونه نهادها ، برقراری تماس های مداوم با مسئولان و مردم ، بالابردن آگاهی عمومی ، شناسایی و همكاری با نهادهای همفكر، نظارت و شناسایی نقاط ضعف تشكیلات دولتی تلاش برای رفع آنها با بكارگیری مهارتهای خاص خود از راه مشورت دادن به قانون گذاران و سیاست گذاران ، اجرای داوطلبانه قوانین شانه به شانه مجریان دولتی وجمع آوری ، نگهداری و استفاده از اطلاعات است.

 

كاركرد سازمانهای مردم نهاد

 

یك سازمان مردم نهاد برای رسیدن به اهداف مورد نظر خود از شیوه ها و روشهای متفاوتی بهره می گیرد كه می توان آنها را در هشت مورد دسته بندی و بررسی نمود كه عبارتند از :

 

1- جمع آوری ، ارزیابی و انتقال اطلاعات

 

یكی از كاركردهای مؤثر و مشخص سازمانهای مردم نهاد ، حد واسط بودن بین دولت و جامعه است كسب اطلاعات از دولت و انتقال آن به شاخه های پائین تر ، یعنی تك تك افراد جامعه و با برعكس آن به شاخه های پائین تر – یعنی تك تك افراد جامعه و یا برعكس آن یعنی جمع آوری اطلاعات در چارچوب موضوع فعالیت و ارائه آن به دولت می تواند بصورت یك تعامل فی ما بین و از كاركردهای اساسی یك سازمان مردم نهاد در توسعه فرهنگی و اجتماعی به شمار آید.

 

2- ارائه پیشنهاد به دولت

 

بسیاری از سازمانهای مردم نهاد تلاش می نمایند تا با ارائه راهكارهای اجرائی و یا تئوریك در زمینه های موضوعی مختلف به دولت كمك نمایند، این عمل ضمن اینكه می تواند دولت را در پیشبرد اهداف و سیاست هایش كمك نماید باعث ایجاد تعامل بر پایه اعتماد بین دولت و نهادهای غیر دولتی می گردد. به عنوان مثال سازمانهای مردم نهاد با ارائه و انجام پروژه های خرد و كلان در موضوعات مختلف دولت را در رسیدن به هدف مبتنی بر توسعه پایدار كمك می نماید.

 

3- اقدامات حمایتی و وكالتی

 

یكی از كاركردهای مؤثر و رایج در سازمانهای مردم نهاد ، انجام اقدامات حمایتی به اشكال مختلف و ارائه خدمات به فرد فرد جامعه می باشد . این امر با اهداف بشر دوستانه اتفاق می افتد و سازمانهای مردم نهاد را در شمار نهادهای حمایتی در یك جامعه قرار می دهد.

 

4 -آموزش ، پژوهش و انجام مطالعات

 

سازمانهای مردم نهاد در كنار نهادهایی كه رسما" به این كار اشتغال دارند می توانند در مقیاس هایی كوچكتر به آموزش گروه هایی از جامعه بپردازند كه فرصتی برای بهره مندی از آموزشهای رسمی جامعه ندارند و یا نوع آموزش به گونه ایست كه نهادهای رسمی آن را تامین نمی كنند به عنوان مثال سازمانهای مردم نهادی كه با موضوعات خانواده یا تربیتی فعالیت می كنند می توانند با آموزشهای مناسب و مورد نیاز در حوزه خانواده به رشد و ارتقاء سطح بینش والدین به منظور تحكیم بنیان خانواده ها كمك نمایند از سویی دیگر عنصر پژوهش و تحقیق نیز از اصول اساسی توسعه یك جامعه به شمار می رود، سازمانهای مردم نهاد می توانند با تشكیل گروه های كارشناسی رسمی در محیط های مورد نیاز جامعه دست به پژوهش های كلی و یا موردی زده و نتایج آن را در اختیار بخش دولتی مربوط به آن قرار دهند و یا به اطلاع عمومی برسانند.

 

5- ایجاد تشریك مساعی

 

برخی از سازمانهای مردم نهاد با ارائه راه كارهای اجرایی و یا نظری به برخی از افراد و یا حتی دولت در انجام برنامه ها و یا پروژه هایی منطبق با اصول اساسنامه ای خود كمك نموده و با آنان همكاری دارند.

 

6- جمع آوری و ارائه كمك های حقوقی و بشردوستانه :

 

یكی از مسائل كه همواره جوامع انسانی با آن درگیر هستند معضلات اجتماعی از قبیل فقر ، مصرف مواد مخدر ، شیوع برخی بیماریها ، اشاعه فساد و بی بند و باری ، معضلات زیست محیطی ،تنش های اجتماعی ، فقر فرهنگی ، فاصله های زیاد طبقاتی ، فقدان فرهنگ مناسب شهر نشینی و صدها مورد دیگرمی باشد كه اگرچه نهادها و سازمانهای دولتی و رسمی ، به منظور غلبه بر این معضلات همواره برنامه ها و سیاست هایی را اعمال می نمایند و بودجه هایی را سالانه مصروف این بخش می سازند اما نقش مشاركتی سازمانهای مردم نهاد و تشكلهای محلی می توانند ، كمك مؤثری در این راه باشند.

 

7-كاركرد روانی تبلیغاتی :

 

این روش به ویژه از سوی سازمانهای حقوق بشری و زیست محیطی مورد استفاده قرار می گیرد ، انتشار خبرنامه های ، برگزاری نشست ها و سخنرانی ها در جلسات سازمانهای دولتی و غیردولتی در مورد موضوعی خاص ، این كاركرد را عینیت می بخشد

 

بنابراین در یك جمع بندی كلی می توان برای سازمانهای مردم نهاد كاركردهای زیر را بیان نمود.

 

*اطلاع رسانی و آگاه سازی عمومی و آموزش

 

*جلب مشاركت های مردمی در زمینه های مختلف و متناسب با اهداف سازمان و بسیج عمومی

 

*ایجاد گسترش و تقویت هماهنگی بین بخش های دولتی و مردم

 

*گسترش نظارت عمومی

 

*ارزیابی پروژه ها و فعالیتهای عمومی

 

*افزایش بهره وری در استفاده از منابع

 

*ارائه راهكارها و پیشنهادها به دولت به منظور كمك به رفع مشكلات و نارسایی ها

 

*پایداری در تولید و مصرف منابع طبیعی و محیط زیست ( بیابان زدایی ، درخت كاری)

 

*منابع تولید ( بازاریابی ، بهره برداری پایدار ، توسعه ، حفظ )

 

*ارائه خدمات به بخش عمومی جامعه و بخش دولتی ( امدادرسانی ، امور خیریه ای ، بهداشتی و انجام پروژه های تحقیقاتی به همكاری با بخش دولتی در اجرای پروژه ها )

 

*همكاری با ارگان های دولتی : اقدامات مشترك برای پیشبرد برنامه ها

 

 

 

لازم به ذكر است كه دامنه فعالیت سازمانهای مردم نهاد ( متناسب با امكانات و تجهیزات ، منابع انسانی و اهداف آن متفاوت است برخی از آنها تنها در سطح استان یا شهرستان ، برخی در گستره ملی و برخی دیگر نیز فراتر از آن و سطوح بین المللی فعالیت می كنند:: بازدید از این مطلب : 590
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : چهار شنبه 10 آبان 1396 | نظرات ()
نوشته شده توسط : ali

شرایط شرکت سهامی خاص

 موسسه ثبت شرکت کریم خان تمامی خدمات در رابطه با ثبت شرکت سهامی خاص را در اختیار شما قرار می دهد ، جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره 02188946700 تماس حاصل فرمایید.

۱- حداقل تعداد سهامداران در شرکت سهامی خاص ٣ نفر میباشد ( ماده ٣ ل.ا.ق.ت )

 

۲- حداقل سرمایه در شرکت سهامی خاص از یک میلیون ریال نباید کمتر باشد ( ماده ۵ ل.ا.ق)

 

۳- پس از تهیه مدارک لازم ( اظهارنامه ،اساسنامه ،صورتجلسه مجمع عمومی موسسین ،صورتجلسه هیات مدیره، فتوکپی شناسنامه سهامداران و بازرسین ،مجوز در خصوص موضوع در صورت نیاز) نسبت به تکمیل آن براساس نمونه فرم های ضمیمه این راهنما و قید نام شرکت و امضای ذیل تمام اوراق اساسنامه اظهارنامه اقدام شود.

 

۴- در موقع تنظیم صورتجلسه مجمع عمومی موسس وفق دستور ماده ١٠١ (ل.ا.ق.ت) هیات رئیسه ای مشتمل بر یک رئیس و دو ناظر و یک منشی از بین سهامداران انتخاب (منشی می تواند خارج از سهامداران باشد) و سپس رئیس رسمیت جلسه را اعلام و نسبت به :

 

الف) تصویب اساسنامه

 

ب) انتخاب هیات مدیره

 

ج) انتخاب بازرسان

 

د) انتخاب روزنامه کثیرالانتشار جهت درج آگهی های شرکت اقدام می نماید و ذیل صورتجلسه مصوبات مجمعع توسط هیات رئیسه باید امضا شود.

 

۵

 

الف) شرکت سهامی خاص بوسیله هیات مدیره ای که از بین صاحبان سهام انتخاب شده وکلا یا بعضا قابل عزل می باشند اداره خواهد شد ( ماده ١٠٧ ل.ا.ق.ت)

 

ب) اشخاص حقوقی را می توان به مدیریت شرکت انتخاب نمود در این صورت شخص حقوقی یک نفر را به نمایندگی دائمی خود جهت انجام وظایف مدیریت معرفی می نماید. ( ماده ١١٠ ل.ا.ق.ت)

 

ج) محجورین و ورشکستگان ومرتکبین به جنایت سرقت خیانت در امانت کلاهبرداری اختلاس تدلیس که به موجب حکم قطعی دادگاه محکوم شده باشند نمی توانند به مدیریت شکرت انتخاب شوند ( ماده ١١١ ل.ا.ق.ت)

 

د) در صورتی که مدیری در هنگام انتخاب مالک تعداد سهام لازم به عنوان وثیقه نباشد باید ظرف مدت یکماه تعداد سهام لازم را به عنوان وثیقه تهیه و به صندوق شرکت بسپارد وگرنه مستعفی محسوب خواهد شد. ( ماده ١١۵ ل.ا.ق.ت)

 

ه) مدت مدیریت در اساسنامه معین می شود لیکن این مدت از دو سال بیشتر نمی تواند باشد ( ماده ١٠٩ ل.ا.ق.ت(

 

و) هیات مدیره در اولین جلسه خود از بین اعضای هیات یک رئیس و یک نایب رئیس که باید شخص حقیقی باشند انتخاب ومدت ریاست رئیس و نایب رئیس نباید از مدت عضویت آنها در هیات مدیره بیشتر باشد ( ماده ١١٩ ل.ا.ق.ت(

 

ز) رئیس هیات مدیره علاوه برد عوت و اداره جلسات موظف است مجامع عمومی صاحبان سهام را در مواردی که هیات مدیره موظف به دعوت است دعوت نماید و هرگاه رئیس هیات مدیره موقتا نتوانست وظایف خودرا انجام دهد نایب رئیس به جای وی انجام وظیفه می نماید. ( مواد ١١٩ و ١٢٠ ل.ا.ق.ت)

 

ح) برای هریک از جلسات هیات مدیره باید صورت جلسه ای تنظیم و به امضای اکثریت مدیران حاضر در جلسه برسد ( م ١٢٣ ل.ا.ق. ت)

 

ط) هیات مدیره باید یک نفر شخص حقیقی را به مدیریت عامل شرکت انتخاب که حدود اختیارات و مدت تصدی و حق الزحمه او را تعیین نماید مدیرعامل در عین حال نمی تواند رئیس هیات مدیره باشد مگر با تصویب سه چهارم آرای حاضر در مجمع عمومی ( م ١٢۴ ل.ا.ق.ت) و هیات مدیره در هر موقع می تواند مدیرعامل را عزل نمایند و انتخاب مدیرعامل باید با ارسال یک نسخه صورتجلسه هیات مدیره به اداره ثبت شرکتها به ثبت برسد و در روزنامه رسمی آگهی گردد. ( م ١٢٨ ل.ا.ق.ت) و هیچ کس نمی تواند در عین حال مدیریت عامل بیش از یک شرکت را داشته باشد ( م ١٢۶ ل.ا.ق. ت)

 

ی) اعضای هیات مدیره و مدیر عامل شرکت نمی توانند بدون اجازه هیات مدیره در معالاتی که باشرکت یا به حساب شرکت می شود طرف معامله قرار بگیرند و در صورت اجازه هیات مدیره بلافاصله باید بازرس شرکت در جریان امر قرار گیرد. (م ١٢٩ل.ا.ق.ت)

 

مدیران و مدیرعامل شرکت در مقابل شرکت و اشخاص ثالث نسبت به تخلف از مقررات قانونی یا اساسنامه شرکت یا مصوبات مجمع برحسب مورد منفردا یا مشترکا مسئول بوده و دادگاه حدود مسولیت را برای جبران خسارت تعیین می نماید. (م ١۴٢ ل.ا.ق.ت)

 

ک) مجمع عمومی عادی صاحبان سهام می تواند مقرر دارد با توجه به ساعات حضور اعضای غیر موظف هیات مدیره مبلغی بطور مقطوع بابت حق حضور آنها در جلسات پرداخت شود. همچنین در صورتی که در اساسنامه پیش بینی شده باشد مجمع عمومی می تواند تصویب کند که نسبت معینی از سود خالص سالانه شرکت به عنوان پاداش به اعضای هیات مدیره اعطا گردد. ( م ١٣۴ ل.ا.ق.ت)

 

۶- مجمع عمومی عادی هر سال یک یا چند بازرس انتخاب می کند تابرطبق قانون به وظایف خود عمل کنند. انتخاب مجدد بازرسان بلامانع است . مجمع عمومی عادی در هر موقع می تواند بازرس یا بازرسان را عزل کند بشرط آنکه جانشین آنها را انتخاب نماید. ( م ١۴۴ ل.ا.ق.ت) انتخاب اولین بازرسان توسط مجمع عمومی موسس صورت می گیرد . (م ١۴۵ل.ا.ق.)

 

الف) بازرسان شرت کتبا قبول سمت نمایند و قبول سمت به خودی خود دلیل براین است که بازرس با علم به تکالیف و مسئولیت های خود عهده دار آن گردیده است (م ١٧ ل.ا.ق.ت)

 

ب) انتخاب بازرس یا بازرسان (همراه با انتخاب مدیران) باید در صورتجلسه ای قید و به امضای کلیه سهامداران برسد (م ٢٠ ل.ا.ق.ت) امضای ذیل صورتجلسه توسط بازرس حاکی از قبولی سمت می باشد.

 

ج) مجمع عمومی عادی باید یک یا چند بازس علی البدل را انتخاب نماید تا در صورت معذوریت یا فوت یا استعفا یا سلب شرایط یا عدم قبول سمت توسط بازرس یا بازرسان اصلی جهت انجام وظایف بازرسی دعوت شوند(م ١۴۶ ل.ا.ق.ت)

 

د) اشخاص ذیل را نمی توان به سمت بازرس شرکت انتخاب نمود:

 

د- ١) محجورین وکسانی که حکم ورشکستگی آنان صادره شده یا بعلت ارتکاب جنایت یا سرقت یا خیانت در امانت یا کلاهبرداری یا اختلاس یا تدلیس بموجب حکم قطعی محکوم و از حقوق اجتماعی کلا یا بعضا محروم شده باشند.

 

د-٢) مدیران یا مدیرعامل شرکت.

 

د-٣) اقربای سببی و نسبی مدیران و مدیرعامل شرکت تا درجه سوم از طبقه اول و دوم.

 

د-۴) هرکس که خود یا همسرش از شرکت موظفا حقوق دریافت می دارد. (١۴٧ ل.ا.ق.ت)

 

ه) بازرسان مکلفند درباره صحت و درستی صورت دارایی و صورت حساب دروه عملکرد و حساب سود وزیان و ترازنامه ای که مدیران برای تسلیم به مجمع عمومی تهیه می کنند و همچنین درباره صحت مطالب و اطلاعاتی که مدیران در اختیار مجامع عمومی گذاشته اند اظهار نظر کنند. بازرسان باید اطمینان حاصل کنند که حقوق صاحبان سهام در حدود قانون و اساسنامه رعایت شده و در صورتی که مدیران اطلاعاتی برخلاف حقیقت در اختیار صاحبان سهام قرار دهند بازرسان مکلفند که مجمع عمومی را آگاه سازند ( م ١۴٨ ل.ا.ق.ت) و همچنین بازرسان مکلفند با توجه به موارد فوق الذکر گزارش جامعی راجع به وضع شرکت به مجمع عمومی عادی تسلیم کنند و این گزارش باید لااقل ده روز قبل از تشکیل مجمع جهت مراجعه صاحبان سهام در مرکز شرکت آماده باشد و در صورتی که بازرسان متعدد باشند هر یک به تنهایی می توانند گزارشی را تهیه نمایند. ( م ١۵٠ ل.ا.ق.ت)

 

و) بازرس یا بازرسان باید هر گونه تقصیر یا تخلف مدیران شرکت را به اولین مجمع عمومی اطلاع دهند و در صورت اطلاع از وقوع جرمی در حین بازرسی مراتب را به مرجع قضایی صلاحیتدار اعلام و نیز جریان را به اولین مجمع عمومی گزارش دهند (م ١۵١ ل.ا.ق.ت) و در صورتی که مجمع بدون دریافت گزارش بازرس یا براساس گزارش اشخاصی که برخلاف ماده ١۴٧ ل.ا.ق.ت) بعنوان بازرس تعیین شده صورت دارایی و ترازنامه و حساب سود و زیان شرکت را تصویب نماید این تصویب اثر قانونی نداشته و از درجه اعتبار ساقط است ( م ١۵٢ ل.ا.ق.ت)

 

ح) در صورتی که مجمع عمومی بازرس تعیین نکرده و یا بازرسان تعیین شده به عللی نتوانند گزارش بدهند یا از دادن گزارش امتناع کنند رئیس دادگاه صلاحیتدار به تقاضای اشخاص ذینفع به تعداد مقرر در اساسنامه شرکت بازرس یا بازرسانی را انتخاب تا وظایف مربوط را تا انتخاب بازرس به وسیله مجمع عمومی انجام دهند و تصمیم رئیس دادگاه غیر قابل شکایت است . ( مستفاد از م ١۵٣ ل.ا.ق.ت) و بازرس یا بازرسان در مقابل شرکت و اشخاص ثالث نسبت به تخلفاتی که در انجام وظایف خود مرتکب می شوند طبق قواعد عمومی مربوط به مسئولیت مدنی مسئول جبران خسارت خواهند بود.(م ١۵۴ ل.ا.ق.ت) و بازرس یا بازرسان نمی توانند در معاملاتی که با شرکت یا به حساب شرکت انجام می گیرد بطور مستقیم یا غیر مستقیم ذینفع شوند (م ١۵۶ ل.ا.ق.ت) و تعیین حق الزحمه بازرس یا بازرسان با مجمع عمومی عادی خواهد بود (م ١۵۵ ل.ا.ق.ت)

 

ط) چنانچه هیات مدیره مجمع عمومی عادی سالانه را در موعد مقرر دعوت نکند بازرس یا بازرسان شرکت مکلفند راسا اقدام به دعوت مجمع مزبور نمایند (م ٩١ ل.ا.ق.ت) هیات مدیره و همچنین بازرس یا بازرسان شرکت می توانند در مواقع مقتضی مجمع عمومی عادی را بطور فوق العاده دعوت نمایند در این صورت دستور جلسه باید در اگهی دعوت قید شود.

 

٧- مجمع عمومی موسس نام روزنامه کثیرالانتشار که هر گونه آگهی راجع به شرکت در آن منتشر خواهد شد تعیین می نماید (مستفاد از بند ۵ ماده ٢٠ ل.ا.ق.ت) این وظیفه پس از تشکیل شرکت بعهده مجمع عمومی عادی خواهد بود.

 

درا نتخاب روزنامه حتما کثیرالانتشار بودن روزنامه رعایت شود.

 

کلیه دعوت های صاحبان سهام برای تشکیل مجامع عمومی باید از طریق نشر آگهی در روزنامه کثیرالانتشار ی که آگهی های مربوط به شرکت در آن نشر می گردد به عمل آید. (م ٩٨ ل.ا.ق.ت)

 

٨- پس از تشکیل و ثبت شرکت سهامی خاص هیات مدیره می باید حداکثر ظرف یک هفته از تاریخ ثبت نسبت به تهیه دفاتر قانونی شرکت (روزنامه -کل) و پلمپ دفاتر در اداره ثبت شرکتها اقدام نماید.

 

٩- وفق ماده ۴٨ قانون مالیاتهای مستقیم شرکتهای سهامی موظفند ظرف مدت یکماه از تاریخ ثبت نسبت به پرداخت مبلغ دو در هزار حق تمبر (باتوجه به مبلغ سرمایه) به ادارات دارایی مراجعه نمایند عدم انجام امر مذکور در مهلت مقرر مشمول جریمه خواهد بود.

 

نحوه انتخاب مدیران

 

شرکت سهامی عام و خاص بوسیله هیئت مدیره ای که از بین سهامداران انتخاب شده و کلا یا بعضا قابل عزل می باشند. اداره می شود. به موجب ماده ١٠٧ لایحه اصلاحی قانون تجارت مصوب ١٣۴٧ سهامدار بودن اعضای هیئت مدیره الزامی است.

 

اما به نظر می رسد این الزام برای هیئت مدیره که از مهم ترین ارکان شرکت و مغز متفکر و موتور محرکه آن به شمار می رود. منطقی نباشد. زیرا امروزه مدیریت به صورت یک امر تخصصی درآمده و ثابت شده است که اکثر صاحبان شرکت ها مانند صنایع حمل و نقل و … با همه علاقه و دلسوزی دیگر نمی توانند مدیری موفق باشند. بنابراین محروم کردن شرکت ها از استفاده چنین افرادی لایق نوعی علم گریزی وعین ضرر است .هر چند درعمل برای جبران این نقیصه سهامداران قسمتی از سهام خود را به فردی که متخصص امر مدیریت است تملیک می کنند تا او واجد شرایط عضویت در هیئت مدیره شود. اما به موجب یک قرراداد از وی تعهد گرفته میشود که پس از اتمام دوره مدیریت سهم مزبور را به تملیک کننده مسترد دارد.

 

قانونگذار واژه اداره شرکت توسط هیئت مدیره را برای اولین بار در لایحه اصلاح قانون تجارت مصوب ١٣۴٧ به کار برده است. اما در آن تعریفی از مدیران به عمل نیاورده است و صرفا در ماده ١٠٧ لایحه مذکور چنین مقرر کرده است: (شرکت سهامی به وسیله هیئت مدیره ای که از بین صاحبان سهام انتخاب شده وکلا یا بعضا قابل عزل می باشند اداره خواهد شد. به نظر نمی رسد با پرهیز از تعریف عناوینی با چنین اهیمت بتوان مشکلات مربوط به آن را حل نمود. درهر حال در مقام تعریف مدیران شاید بتوان گفت: مدیران افراد با صلاحیتی هستند که به وسیله صاحبان سهام برای مدت معینی انتخاب شده و کنترل و اداره شرکت را به عهده دارند. با وجود آنکه طبق ماده ۴٧ قانون تجارت مصوب ١٣١١ داره شرکت سهامی به عهده یک یا چند نماینده (که از میان شرکا به سمت مدیری انتخاب می شدند) قرار داشت و در هیچ یک از مواد قانون اخیر الذکر نیز اشاره ای به هیئتی بودن مدیریت شرکت سهامی نشده بود ولی عملا هیئت مدیره اداره امور شرکت را بر عهده داشت. هم چنین حداقل تعداد اعضای هیئت مدیره در شرکت های سهامی عام را ماده ١٠٧ تعیین نموده. به موجب قسمت اخیر این ماده اعضای هیئت مدیره درشرکت های سهامی عام نباید کمتر از پنج نفر باشد ولی راجع به حداقل تعداد اعضای هیئت مدیره در شرکت های سهامی خاص صراحتی ندارد. ماده ٣ (ل.ا.ق.ت.) بطور اطلاق بیان می دارد که تعداد شرکا در شرکت های سهامی نباید از سه نفر کمتر باشد. متعاقب آن در ماده ۴ شرکت سهامی را به دو نوع عام و خاص تقسیم می کند بنابراین حداقل تعدا اعضای هیئت مدیره مندرج در ماده ٣ باید هر دو نوع شرکت سهامی عام و خاص را شامل گردد که چنین نیست زیرا ماده ١٠٧ حداقل تعداد اعضای هیئت مدیره را در شرکت سهامی عام ۵ نفر ذکر میکند. یدین ترتیب ملاحظه می گردد که بین مواد ٣ و ١٠٧ قانون مذکور تعارض وجود دارد. یعنی چگونه ممکن است شرکت سهامی عام که می تواند با سه نفر عضو تشکیل شود باید حداقل ۵ مدیر داشته باشد؟ برای رفع این تعارض می توان چنین توجیه نمود که ماده ١٠٧ وارد بر ماده ٣ بوده و اطلاق آن را در مورد شرکت های سهامی عام ازبین برده و بدین نحو ماده ٣ را تخصیص می دد. از طرفی چون در هیچ یک از مواد (ل.ا.ق.ت.) در مورد تعداد اعضای هیئت مدیره شرکت های سهامی خاص جاری است و بدین ترتیب اعضای هیئت مدیره درشرکت های سهامی خاص نمیتواند از سه نفر عضو کمتر باشد.

 

به طوری که ملاحظه میگردد قانونگذار حداقل اعضای هیئت مدیره شرکت های سهامی را بر شمرده اما حداکثر تعداد آنان را پیش بینی نکرده است. از این رو تعداد اعضای هیئت مدیره در هر دو نوع شرکت سهامی می تواند به هر تعداد باشد و این امر ممکن است نظم اداره شرکت را مختل نماید. به نظر میرسد چنانچه مقنن سقفی برای تعداد اعضای هیئت مدیره تعیین یا تناسبی بین تعداد سهامداران از یک سو و تعداد مدیران از سوی دیگر برقرار نماید مفید خواهد بود.

 

به موجب ماده ١٠٧ (ل.ا.ق.ت.) شرکت سهامی بوسیله هیئت مدیره ای که از بین صاحبان سهام انتخاب شده وکلا یا بعضا قابل عزل می باشند اداره خواهد شد. عده اعضای هیئت مدیره در شرکت های سهامی عمومی نباید از پنج نفر کمتر باشد.ژ

 

با توجه به مفاد ماده مذکور:

 

اولا: اشخاصی به عضویت هیئت مدیره پذیرفته خواهند شد که سهامدارشرکت باشند به عبارت دیگر عضو هیئت مدیره را نمی توان از غیر سهامداران شرکت انتخاب نمود.

 

ثانیا: اعضای هیئت مدیره در هر موقع توسط مجمع عمومی قابل عزل می باشند. هر چند ماده مذکور صراحتا مرجع عزل مدیران را مشخص نکرده است ولی عبارت صاحبان سهام در آن مجمع عمومی متبادر به هن میگردد. چنانچه ماده ٧٢ (ل.ا.ق.ت.) می گوید: مجمع عمومی شرکت سهامی از اجتماع صابحان سهام تشکیل می شود… بنابراین مجمع عمومی شرکت هر زمان می تواند تمام یا بعضی از اعضای هیئت مدیره را از سمت مدیری عزل نماید و این مهم را بدون ارائه هیچ گوه دلیلی عملی سازد. در توجیه این امر گفته اند که در واقع رابطه مجمع عمومی با هیئت مدیره رابطه وکیل و موکل است. لذا مجمع عمومی که صابحان سهام تشکیل شده است. هر زمان اختیار دارد با رعایت مقررات و تشریفات مندرج در قانون تمام یا بعضی از اعضای هیئت مدیره را از سمت خود عزل نماید.

 

بعضی از علمای حقوق تجارت نیز با عزل اعضای هیئت مدیره به نحوی که در ماده ١٠٧ مذکور پیش بینی گردی موافق گردید موافق نیستند و معتقدند که مدیر جزیی از ارکان شرکت است و همانطور که نمی تواد درهر شرایطی استعفا کند نباید درهر شرایطی هم قابل عزل باشد (معذلک با توجه به قاعده آمره عزل مدیر این راه حل اجتناب ناپذیر است) این گروه مخالف استعفای بلاتوجیه مدیر نیز هستند.

 

ثالثا: عضو یا اعضای هیئت مدیره که توسط مجمع عمومی عزل گردیده اند نمی توانند به سبب عزل از شرکت مطالبه ضرر و زیان کنند مگر آنکه عزل ایشان مطابق قواعد عام در شرایطی صورت گرفته باشد که موجد مسئولیت مدنی مسئولان عزل باشد. به موجب اصل چهلم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران (هیچ کس نمی تواند اعمال حق خویش راوسلیه اضرار به غیر یا تجاوزبه منافع عمومی قراردهد.) اجرای این قانون که از مصادیق نظریه سو استفاده از حق است به مدیر معزول اجازه می دهد خسارت خود را مطالبه کند. مطالبه خسارت مذکور باید از دادگاه های دادگستری به عمل آید.

 

رابعا: اعضای هیئت مدیره شرکت سهامی از ارکان شرکت بوده و به هیچ وجه مشمول مقررات قانون کار نیستند بدین ترتیب در صورت معزول یا مستعفی شدن و به طور کلی قطع رابطه مدیریتی آنها با شرکت مراجع حل اختلاف مذکور در قانون کار ماذون رسیدگی به شکایت ایشان نیستند زیرا رابطه هیئت مدیره با شرکت رابطه کارگری و کارفرمایی نیست. و همانطور که بیان گردید چنانچه فرد یا افراد معزول در مورد عزل خود مدعی ورود خساراتی به خود باشند باید به مراجع دادگستری مراجعه نمایند.

 

گفتیم که اعضای هیئت مدیره کلا یا بعضا از سوی مجمع عمومی قابل عزل می باشند. ولی اشکال که عملا برای عزل پیش می آید این است که مجامع عمومی معمولا اختیار دارند فقط درباره موضوعهایی که در دستور جلسه است بحث کرده و تصمیم بگیرند و مدیران شرکت های سهامی حاضر به درج این موضوع در دستور جلسه شرکت نمی شوند . برای رفع این اشکال صاحبان سهام دو وسیله دردست دارند یکی آنکه چنانچه صاحبان سهام از عملیات هیئت مدیره راضی نباشند در مجمع عمومی ترازنامه و حساب سود و زیان شرکت را تصویب نکنند این موضوع به عنوان رای عدم اعتاد نسبت به مدیران تلقی شده و چون امور شرکت مختل می ماند مدیران مجبور به استعفا میشوند . دیگر آنکه یک پنجم سهامداران به ترتیبی که در مواد ٩۵ و ٩۶ (ل.ا.ق.ت.) بیان شد. کتبا تقاضای تشکیل مجمع عمومی را برای عزل مدیران بنمایند. دراین صورت هیئت مدیره مکلف است مجمع عمومی عادی را بطور فوق العاده دعوت کند. دراین مورد نیز گفته شده که مجمع می تواد مدیر را عزل کند حتی اگر عزل او جز دستور جلسه نباشد.

 

دو نکته دیگر قابل ذکر درمورد عزل مدیران یکی آن است که هرگاه عضو هیئت مدیره شرکت از کارکنان شرکت باشد عزل او خللی به رابطه استخدامی او با شرکت وارد نمی آورد و او هم چنان درشرکت به کار خود ادامه خوهد داد. دیگر آنکه عزل مدیر به منزله عزل او از شرکت نیست و او همچنان در زمره یکی از سهامداران شکرت می باشد.

 

خامسا: سمت مدیری در هیئت مدیره شرکت سهامی مباشرتی بوده و قابل واگذاری نیست. از این رو مدیران نمی توانند سمت خود را به دیگران انتقال دهند. چون اداره شرکت در واقع وظیفه مدیران است نه حق آنها لذا وظیفه مذکور قابل واگذاری نیست. لیکن در مقررات شرکت های سهامی موضوع قانون تجارت مصوب ١٣١١ چنین اجازه ای به مدیران داده شده بود. مقررات مذکور با دو شرط اجازه می داد که عضو هیئت مدیره برای خود جانشین تعیین نماید یکی اینکه اساسنامه چنین موضعی را تصریح کرده بود (حق وکالت در توکیل) و دیگر اینکه مدیران دیگر نیز این موضوع را تایید می کردند. ولی به هر حال مسئولیت اعمال شخص خارج به عهده خود مدیران بود (ماده ۴٩ قانون اخیرالذکر).

 

در (ل.ا.ق.ت.) مصوب ١٣۴٧ واگذاری سمت مدیریت از سوی هئیت مدیره فقط به مدیر عمل پیش بینی شده است. به موجب قسمت اول مده ١٢۴ قانون مذکور هیئت مدیره مکلف است اقلا یک شخص حقیقی را به مدیرعاملی شرکت برگزیند. به موجب ماده ١٠٨ (ل.ا.ق.ت.) . مدیران شرکت توسط مجمع عمومی موسس و مجمع عمومی عادی انتخاب می شوند.

 

بدیهی است که فقط اولین مدیران شرکت توسط مجمع عمومی موسس انتخاب می شوند. قانونگذار درشرکت های سهامی خاص تشکیل مجمع عمومی موسس را الزامی ننموده (ماده ٨٢ قانون فوق الذکر) لذا این نوع شکرت مخیر در تشکل مجمع عمومی موسس یا عدم آن می باشد. معمولا رویه چنین است که به هنگام تاسیس شرکت های سهامی خاص انتخاب اولین مدیران برابر ماده ٢٠ (ل.ا.ق.ت.). در صورتجلسه ای قید می شود و به امضای کلیه سهامداران می رسد. صورتجلسهه مذکور به انضمام سایر مدارکی که در ماده اخیر بدانها اشاره شده به ضمیمه اظهارنامه برای ثبت و تشکیل شرکت به اداره کل ثبت شرکت ها ارسال می گردد.

 

طبق بند ٣ ماده مذکور که مقرر می دارد: انتخاب اولین مدیران و بازرس یا بازرسان شرکت که باید در صورتجلسه قید و به امضای کلیه سهامداران رسیده باشد. ظاهرا به نظر می رسد که اعضای هیئت مدیره باید مورد تائید همه سهامداران باشند.

 

حال اگرشرکت مذکور بخواهد از طریق تشکیل مجمع عمومی موسس اعضای هیئت مدیره خود را انتخاب کند لزوما نحوه تشکیل مجمع عمومی موسس اعضای هیئت مدیره خود را انتخاب کند لزوما نحوه تشکیل جلسه مجمع عمومی اخذ را می باید طبق ماده ٧۵ (ل.ا.ق.ت.). انجام گیرد. ماده مذکور دراین خصوص مقرر می دارد:

 

(درمجمع عمومی موسس حضور عده ای از پذیره نویسان که حداقل نصف سرمایه شرکت را تعهد نموده باشند ضروری است .اگر در اولین دعوت اکثریت مذکور حاصل نشد. مجامع عمومی جدید فقط تا دو نوبت توسط موسسین دعوت می شوند.. مجمع عمومی جدید وقتی قانونی است که صاحبان لااقل یک سوم سرمایه شکرت در ان حاضر باشند. درهر یک از دو مجمع فوق کلیه تصمیمات باید به اکثریت دو ثلث آرا حاضرین اتخاذ شود…

 

به طوری که ملاحظه می گردد ماده ٧۵ و بند ٣ ماده ٢٠ (ل.ا.ق.ت.) از نظرکسب تعداد آرا ماخوذه برای عضویت در هیئت مدیره شرکت سهامی خاص تعارض دارد. این تعارض ظاهری است. اعضای اولین هیئت مدیره شرکت سهامی خاص چه در مجمع عمومی موسس انتخاب گردند و چه توسط سهامداران شرکت (بدون تشکیل مجمع عمومی موسس). بایستی با اکثریتی که در ماده ٧۵ مذکور پیش بینی شده انتخاب گردند. فقط بند٣ ماده ٢٠ کلیه سهامداران شرکت سهامی خاص را مکلف نموده که ذیل صورتجلسه مذکرو را (که مسلما حاوی نحوه انتخاب اعضای هیئت مدیره و تعداد آرایی هر یک از آنها به دست آورده نیز می باشد) امضا نمایند.

 

انتخاب هیئت مدیره های بعدی در طول حیات شرکت توسط مجمع عمومی عادی به عمل خواهد آمد ماده ٨٨ (ل.ا.ق.ت.) در این خصوص مقرر می دارد: در مجمع عمومی عادی تصمیمات همواره با اکثریت نصف بعلاوه یک ارا حاضر در جلسه رسمی معتبر خواهد بود مگر در مورد انتخاب مدیران و بازرسان که اکثریت نسبی کافی خواهد بود. درمورد انتخاب مدیران تعداد آاری هر رای دهنده درعدد مدیرانی که باید انتخابشوند ضرب می شود و حق رای دهند برابر حاصل ضرب مذکور خواهد بود رای دهند می تواند آرای خود را به یک نفر بدهد یا آن را بین چند نفری که مایل باشد تقسیم کند. اساسنامه شرکت نمی تواند خلاف این ترتیب را مقرر دارد.

 

مجمع عمومی مذکور (موسس وعادی) علاوه بر انتخاب اعضای اصلی هیئت مدیره معمولا چند نفر را نیز به عنوان اعضای علی البدل هیئت مدیره انتخخاب می نمایند تا در صورتی که بر اثر فوت یا استعفا یا سلب شرایط از یک یا چند نفر از مدیران تعداد آنها از داقل مقرر در قانون کمتر شود اعضای علی البدل به ترتیب مقرر در اساسنامه یا به ترتیب مقرر توسط مجمع عمومی جای آنان را بگیرند . ضمنا اعضای علی البدل در صورت عدم حضور موقت اعضای هیئت مدیره در جلسات هیئت مدیره مدیران در اساسنامه معین می شود لیکن این مدت از دو سال تجاوز نخواهد کرد.انتخاب مجدد مدیران بلامانع است.

 

در صورت عدم ذکر مدت در اساسنامه مجمع عمومی عادی می تواند مدت تصدی مدیران را تعیین نماید لیکن اساسنامه وتصمیم مجمع عمومی صاحبان سهام نمی تواند برخلاف نص ماده فوق الذکر مدت ماموریت مدیران را بسش از دو سال تعیین کند. در صورتی که مدت مزبور در اساسنامه قید شده باشد تغییر آن به مدتی کمتر از ٢ سال از طریق تغییر اساسنامه توسط مجمع عمومی عادی باشد مجمع مذکور می تواند هر زمان مطابق مقررات مندرج در اساسنامه تشکیل جلسه داده و به مدیریت ماموریت مدیران خاتمه دهد و اعضای دیگری را حداکثر تا دو سال جایگزین آنان بنماید. قبل از اصلاح قانون تجارت دوره مدیریت طرح ماده ۴۶ ق.ت. مصوب ١٣١١ چهارسال و تجدید انتخاب آنان بلامانع بود مگر آنکه اساسنامه شرکت غیر از این مقرر میداشت و در صورتی که طبق مقررات اساسنامه تعیین مدیران موکول به تصویب مجمع عمومی نبود فرضا اساسنامه تعیین آنان را به سازمانهایی غیر از صاحبان سهام محول نموده بود دروه مدیریت نمی توانست از دو سال تجاوز کند.

 

اعضای هیئت مدیره ممکن است از اشخاص حقیقی باشند در مقررات مربوط به شرکت های سهامی مذکور ق.ت. مصوب ١٣١١ پیش بینی نشده بود که شخص حقوقی بتواند به مدیریت شرکت سهامی انتخاب گردد. اما با توجه به ماده ۵٨٣ ق.ت. که مقرر می دارد: کلیه شرکت های تجاری مذکور در این قانون شخصیت حقوقی دارند و نیز ماده ۵٨٨ بدین شرح که : شخص حقوقی می تواند دارای کلیه حقوق و تکالیفی شود که قانون برای افرادا قائل است مگر حقوق و وظایفی که بالطبیعه فقط انسان ممکن است دارای آن باشد مانند حقوق و وظایف ابوت بنوت و امثال ذلک. می توانستند به سمت مدیریت شرکت سهامی انتخاب شوند.

 

ماده ١١٠ (ل.ا.ق.ت.) صراحت دارد بر اینکه : اشخاصی حقوقی را می توان به مدیریت شرکت انتخاب نمود. در این صورت شخص حقوقی همان مسئولیت های مدنی شخص حقیقی عضو هیئت مدیره را داشته و باید یک نفر را به نمایندگی دائمی خود جهت انجام وظایف مدیریت معرفی نماید. چنین نماینده ای مشمول همان شرایط و تعهدات و مسئولیت های مدنی و جزایی عضو هیئت مدیره بوده از جهت مدنی با شخص حقوقی که او را به نمایندگی تعیین نموده است مسئولیت تضامنی خواهد داشت.

 

شخص حقوقی عضو هیئت مدیره می تواند نماینده خود راعزل کند به شرط آنکه درهمان موقع جانشین او را کتبا به شرکت معرفی نماید و گرنه غایب محسوب می شود.

 

با توجه به ماده فوق اولا شخص حقوقی عضو هیئت مدیره دارای همان مسئولیت مدنی است که شخص حقیقی عضو هیئت مدیره داراست. ثانیا شخص حقوقی با نماینده خود از جهت مدنی مسئولیت تضامنی دارد. ثالثا نماینده شخص حقوقی هم مشمول همان شرایط و تعهدات و مسئولیت های مدنی و جزایی شخص حقیقی عضو هیئت مدیره می باشد.

 

نکته قابل ذکر درمورد مسئولیت مدنی نماینده شخص حقوقی این است که نماینده مذکور که در حکم وکیل شخص حقوقی و باید دستورات اویعنی موکل را در هیئت مدیره اجرا کند چگونه می تواند در قبال اجرای این دستورات مسئولیت شخصی داشته باشد؟ منطق این راه حل این است که نماینده شخص حقوقی درعین اینکه وکیل شخص اخیر است رکنی از ارکان شرکت محسوب می شود (رکن مدیریت) و بنابراین باید مسئولیت شخصی داشته باشد. اما قانونگذار پیش بینی نکرده است که در صورت اختلاف نظر میان شخص حقوقی و نماینده او و ابزار این اختلاف در هیئت مدیره مدیر نماینده مسئول خواهد بود یا خیر؟ به نظر می رسد با رعایت مقررات عام راجع به وکالت در صورتی که نماینده صرفا دستور شخص حقوقی را انجام داده باشد پس از پرداخت خسارت ناشی از عمل خود در هیئت مدیره حق دارد به شخص حقوقی مراجعه کند.

 

مسئله دیگی که قانونگذار معین نکرده این است که چه کسی نماینده شخص حقوقی را برای عضویت درهیئت مدیره شرکت انتخاب می کند. بدیهی است این سئوال بیشتری در مورد شرکت هایی مطرح می شود که عضو هیئت مدیره شرکت دیگری هستند نه اشخاص حقوقی دیگر در مورد این اشخاص حقوقی مانند وزارتخانه ها معمولا بالاترین مقام شخص حقوقی مانند وزیر حق انتخاب نماینده شخص حقوقی را در شرکت دارد.

 

در این صورت مسئله این است که انتخاب نمانیده با هیئت مدیره شخص حقوقی مدیر است یا با مجمع عمومی آن . به نظر می رسد هیئت مدیره که اداره شرکت به عهده اوست حق انتخاب نماینده برای عضویت در هیئت مدیره شرکت دیگر را دارد. معذلک با توجه به عدم منع آن توسط قانونگذار هیئت مدیره می تواد اختیار تعیین نماینده را به مدیرعامل واگذار کند. به هر حال مدت ماموریت نماینده شخص حقوقی در هیئت مدیره شرکت تحت تاثیر دو عامل خواهد بود یکی آنه به محض اتمام مدت ماموریت شخص حقوقی مدت ماموریت نماینده مذکور هم تمام می شود. دیگر اینکه اگر مدت ماموریت هیئت مدیره به اتمام برسد نماینده شخص حقوقی هم دیگر سمت نمایندگی شخص مذکور را نخواهد داشت.

 

 

 

نکته قابل ذکر اینکه در صورتیکه شخص حقوقی عضو هیئت مدیره باشد لازم نیست شخص حقیقی نماینده وی هم دارای سهم درشرکت مذکور باشد .:: بازدید از این مطلب : 492
|
امتیاز مطلب : 11
|
تعداد امتیازدهندگان : 3
|
مجموع امتیاز : 3
تاریخ انتشار : چهار شنبه 10 آبان 1396 | نظرات ()
نوشته شده توسط : ali

شرایط شركت مسئوليت محدود :

 موسسه ثبت شرکت کریم خان تمامی خدمات در رابطه با ثبت شرکت با مسئولیت محدود را در اختیار شما قرار می دهد ، جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره 02188946700 تماس حاصل فرمایید.

1- حداقل تعداد شركا در شركت مسئولیت محدود دو نفر خواهد بود ( م ٩٤ ق.ت)

 

2- حداقل سرمایه در شرکت مسئولیت محدود با توجه به رویه و حداقل مبلغ دریافت حق الثبت یك میلیون ریال می باشد.

 

3- سعی شود در نام شركت از نام شركا استفاده نشود اسم شریكی كه در نام شركت قید شود حكم شریك ضامن در شركت تضامنی را داشته و در بدو امر مسئول پرداخت كلیه قروض و تعهدات شركت خواهد بود ( م ٩٥ ق.ت)

 

4- در شركت نامه باید صراحتا قید شده باشد كه سهم الشركه های غیر نقدی هركدام به چه میزان تقویم شده است و هر شركت كه برخلاف این ماده تشكیل شود باطل و از درجه اعتبار ساقط است ( م ٩٧ ق .ت)

 

5- كلیه شركا نسبت به قیمتی كه در حین تشكیل برای سهم الشركه های غیر نقدی معین شده در مقابل اشخاص ثالث مسئولیت تضامنی دارند ( م ٩٨ ق.ت)

 

6- سهم الشركه شركا نمی تواند به شكل اوراق تجارتی قابل انتقال اعم از با اسم و بی اسم و غیره درآید و سهم الشركه را نمی توان منتقل به غیر نمود مگر با رضایت عده ای از شركا كه لااقل سه ربع سرمایه متعلق به آنها بوده و اكثریت عددی نیز داشته باشند ( م ١٠٢ ق.ت)

 

7- انتقال سهم الشركه به موجب سند رسمی خواهد بود ( م ١٠٣ ق. ت)

 

8- شركت بوسیله یك یا چند نفر مدیر كه بصورت موظف یا غیر موظف از بین شركا یا از خارج برای مدت محدود یا نامحدود معین می شوند اداره می گردد ( م ١٠٤ ق.ت)

 

9- مدیران شركت كلیه اختیارات لازم را برای نمایندگی و اداره شركت خواهند داشت مگر اینكه در اساسنامه غیر این ترتیب مقرر شده باشد ( م ١٠٥ ق.ت)

 

10- تصمیمات راجع به شركت باید به اكثریت لااقل نصف سرمایه اتخاذ شود و اگر در دفعه اول این اكثریت حاصل نشد باید تمام شركا مجددا دعوت شوند و در این صورت تصمیمات به اكثریت عددی شركا اتخاذ می شود اگر چه اكثریت مزبور دارای نصف سرمایه نباشد اساسنامه شركت می تواند ترتیب دیگری برای حد نصاب مجامع مقرر دارد . ( م ١٠٦ ق.ت)

 

11- هر یك از شركا به نسبت سهمی كه در شركت دارد در مجامع دارای رای خواهد بود اساسنامه شركت می تواند ترتیب دیگری مقرر نماید ( م ١٠٧ ق.ت)

 

12- روابط شركا شركت تابع مقررات اساسنامه است و تقسیم سود به نسبت سرمایه شركا است اساسنامه شركت می تواند ترتیب دیگری برای تقسیم سود مقرر دارد ( م ١٠٨ ق.ت)

 

13- در هر شركت با مسئولیت محدود كه تعداد شركا بیش از ١٢ نفر باشند باید دارای هیات نظار بوده و هیات نظار لااقل سالی یك مرتبه مجمع عمومی شركا را تشكیل دهد ( م ١٠٩ق.ت) هیات نظار مركب از ٣ نفر بوده كه از بین شركا برای مدت یك سال انتخاب می شوند و اعضای هیات نظار نبایستی عضو هیات مدیره شركت باشند.

 

 

 

وظایف هیات نظار در شرکت مسئولیت محدود:

 

الف: تحقیق نماید كه سرمایه نقدی شركت پرداخت شده و سهم الشركه غیر نقدی تقویم وتسلیم شده باشد .

 

ب: در شركت نامه تقویم سهم الشركه غیر نقدی به صراحت ذكر شده باشد.

 

ج: دعوت شركا برای مجمع عمومی فوق العاده .

 

د: اعضای هیات نظار از جهت اعمال اداری و نتایج حاصله از آن هیچ مسئولیتی ندارند لیكن هر یك از آنها در انجام ماموریت خود بر طبق قوانین معموله مملكتی مسئول اعمال و تقصیرات خود می باشند ( م ١٦٧ ق.ت)

 

ه: اعضای هیات نظار دفاتر و صندوق و كلیه اسناد شركت را تحت تدقیق در آورده همه ساله گزارش به مجمع عمومی میدهند و هر گاه در تنظیم صورت دارایی بی ترتیبی و خبطهایی مشاهده نمایند موضوع را در گزارش مذكور ذكر نموده و اگر مخالفتی با پیشنهاد مدیر شركت در تقسیم منافع داشته باشند دلایل خود را بیان می كنند ( م ١٦٨ ق.ت)

 

و: تا ١٥ روز قبل از انعقاد مجمع عمومی هر صاحب سهمی می تواند ( خود یا نماینده او(در مركز اصلی شرت حاضر شده از صورت بیلان و صورت دارایی و گزارش هیات نظار اطلاع حاصل كند. ( م ١٧٠ ق.ت)

 

14- شركای شركت نمی توانند تابعیت شركت را تغییر دهند مگر به اتفاق آرا ( م ١١٠ ق.ت)

 

15- اتخاذ تصمیم راجع به تغییرات اساسنامه باید با اكثریت عددی شركا كه لااقل سه ربع (سه چهارم) سرمایه را نیز دارا باشند به عمل آید اساسنامه شركت می تواند حد نصاب دیگری را مقرر دارد. (م ١١١ ق.ت)

 

16- در هیچ مورد اكثریت شركا نمی توانند شریكی را مجبور به افزایش سهم الشركه خود در شركت نمایند. ( م ١١٢ ق.ت)

 

17- شركت با مسئولیت محدود در موارد ذیل منحل می شود:

 

١- وقتی كه شركت مقصودی را كه برای آن تشكیل شده انجام داده یا انجام آن غیر ممكن شده است.

 

٢- وقتی كه شركت برای مدت معینی تشكیل و مدت منقضی شده باشد.

 

٣- در صورتی كه شركت ورشكست شود.

 

٤- در صورت تصمیم عده ای از شركا سهم الشركه آنها بیش از نصف سرمایه شركت باشد.

 

٥- در صورتی كه به واسطه ضررهای وارده نصف سرمایه شركت از بین رفته ویكی از شركا تقاضای انحلال كرده و محكمه دلایل او را موجه دیده و سایر شركا حاضر نباشند سهمی را كه در صورت انحلال به او تعلق می گیرد پرداخته و او را از شركت خارج نمایند.

 

٦- در مورد فوت یكی از شركا اگر به موجب اساسنامه پیش بینی شده باشد. ( مواد ٩٣ و ١١٤ق.ت)

 

18- در هر موقع كه تصمیماتی برای تغییر اساسنامه شركت یا تمدید مدت شركت زاید بر مدت مقرر یا انحلال شركت (حتی در مواردی كه انحلال به واسطه انقضای مدت شركت صورت می گیرد) و تعیین كیفیت تفریغ حساب یا تبدیل شركا یا خروج بعضی از آنها از شركت یا تغییر اسم شركت اتخاذ شود مقررات مواد ١٩٥ (بند ٢١) و ١٩٧ (بند ٢٢ ) لازم الرعایه است. (م ٢٠٠ ق ت)

 

19- در شركتهای سهامی و شركتهای با مسئولیت محدود و شركتهای تعاونی امر تصفیه به عهده مدیران شركت است مگر آنكه اساسنامه یا اكثریت مجمع عمومی شركت ترتیب دیگری مقرر داشته باشد.( م ٢١٣ ق. ت)

 

20- هر شركت تجارتی ایرانی مذكور در این قانون ( قانون تجارت) و هر شركت خارجی كه بر طبق قانون ثبت شركتها مصوب خرداد ١٣١٠ مكلف به ثبت است باید در كلیه اسناد و صورت حسابها و اعلانات و نشریات خطی یا چاپی خود در ایران تصریح نماید كه در تحت چه نمره در ایران به ثبت رسیده و الا محكوم به جزای نقدی خواهد شد(قسمتی از م ٢٢٠ ق.ت)

 

21- انتخاب بازرس در شركت با مسئولیت محدود اختیاری است .

 

22- انتخاب روزنامه برای درج آگهی های دعوت شركت در شركت با مسئولیت محدود اختیاری است.

 

23- پس از تشكیل شركت با مسئولیت محدود حداكثر ظرف یك هفته از تاریخ ثبت نسبت به تهیه دفاتر قانونی ( دفتر روزنامه و كل ) و پلمپ آنها در اداره ثبت شركتها اقدام نمایند

 

 :: بازدید از این مطلب : 484
|
امتیاز مطلب : 8
|
تعداد امتیازدهندگان : 2
|
مجموع امتیاز : 2
تاریخ انتشار : چهار شنبه 10 آبان 1396 | نظرات ()